Demokrat parti iktidarı ve vatan cephesi
Democratic party government and homeland front
- Tez No: 320986
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde Türk siyasal yaşamında, 14 Mayıs 1950 seçimleri ile iktidara gelen Demokrat Parti, ?beyaz devrim? olarak nitelendirilecek bu durum sonrasında on yıl iktidarda kalmıştır.1950-1954 döneminde, halkın gözündeki değerini arttıran DP, 1954 seçimlerinden yine başarı ile çıkmıştır. Fakat bu dönemde baskıcı olduğu için eleştirilmeye başlanan DP iktidarı, ekonomik olarak yaşanan olumsuzlukların da etkisiyle, 1957 seçimlerinden sonra 1954 seçimlerindeki etkisini kaybetmiş fakat seçimlerde uygulanan çoğunluk sisteminin etkisi ile bir kez daha tek başına iktidara gelebilmiştir.İktidarının son döneminde DP'ye karşı muhalefet artmış ve iktidar olmayan partiler aralarında Güç Birliği Cephesini kurmuşlardır. Bu cepheleşme, uygulanan ve iki partili bir sistem yaratan çoğunluk sistemi dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclis'inde temsil hakkı bulamayan partileri destekçileri ile dönemin muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisinin üyelerini etrafında toplamıştır. Buna karşılık, gücünü koruyabilmek ve etkinliğini arttırabilmek adına çoğunluğunu DP'lilerin oluşturduğu bir grup da Vatan Cephesi'ni oluşturmuşlardır.Ülke içinde yaşanan cepheleşmeler kısa sürede kargaşa ortamını tetiklemiş ve bölünmeyi körüklemiştir. İşte tam bu dönemde yaşanan bunalımlı günler, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 27 Mayıs 1960'taki müdahalesine zemin hazırlamış ve ülkede çok partili siyasal yaşama ara verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish political life of the period after the Second World War, 14 May 1950 elections and the Democratic Party came to power, the ?white revolution? has been described as the situation after ten years in power. 1950-1954 period, increasing the value of the public eye the DP, 1954 elections, has again successfully. However, criticism began to be oppressive in this period DP, as in the negative economic impact on the 1957 elections, but lost influence after the 1954 elections, the election system administered by the effect of the majority could come to power once again alone.At the end of DP increased the power of the opposition and the ruling against the non-parties have established between the front of the Power Association. In this confrontation, the system creates a two-party majority system is applied and therefore can not find the right to represent parties in TBMM with an opposition party supporters gathered around the members of the Republican People?s Party. In contrast, the majority of power in the name of protect and improve the effectiveness of the Country Front have formed a group of DP. Environment triggered unrest in the country as soon as possible in the confrontation and division accelerated. Here?s a full day of this period, in the depressed, the ground prepared by the intervention of the Turkish Armed Forces, 27 May 1960 and a Multi-party political life in the country were suspended.