Türkiye'de vergi kayıp ve kaçaklarının kayıt dışı ekonomi ile ilişkisi ve kayıt dışını önlemeye yönelik vergi politikaları
The relationship between tax evasion and loss and the shadow economy and tax policies oriented to prevent the shadow economy in Turkey.
  1. Tez No: 320997
  2. Yazar: HATİCE GÜNGÖR DOĞU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT TAVŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bünyesinde birçok sorunu barındıran kayıt dışı ekonomi, gerek tanımının yapılması ve büyüklüğünün ölçülmesi, gerekse alınacak önlemlerin belirlenmesi açısından zorluklara sebep olmaktadır. Boyutları giderek artan kayıt dışı ekonomi, bugün bütün dünyada önemli bir sorun haline gelmekle birlikte, özellikle gelişmekte olan ülkelerde etkisini çok daha fazla hissettirmektedir.Hakkında sık sık seminerler ve toplantılar düzenlenen, birçok makale ve teze konu olan kayıt dışı ekonominin özellikle vergi oranları ve vergi yükü ile doğrudan ilişkili olduğu birçok araştırmacı tarafından ortaya konulmaktadır. Bu nedenle tezde kayıt dışı ekonominin vergisel boyutu üzerinde durulmuştur.Bu tezin amacı ekonomik ve sosyal hayata zararlı pek çok sonuçları olan kayıt dışı ekonomiyi tüm yönleriyle irdeleyerek, kayıt dışı ekonomi ile birlikte anılan vergi kayıp ve kaçakları ile ilişkisini incelemek, boyutlarını göz önüne sererek kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasında en önemli araç olan vergi politikaları üzerinde durmak ve kayıt dışı ekonomiyi önlemeye yönelik önerilerde bulunmaktır. Özellikle Avrupa Birliğine uyum süresinde kayıt dışı ekonominin boyutlarının en düşük seviyeye indirilmesi ve çözüme ulaştırılması zorunlu bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
The shadow economy which has many problems in itself causes difficulties in terms of both its definition and importance and determination of the precaution to take. With its increasing place, today shadow economy is becoming a serious problem in the world, especially in developing countries.Many researchers reveal that the shadow economy about which there are many conferences and conventions and which is mentioned in many scientific documents and thesis has a direct mutual relation with the rate of taxation rate and tax incidence. Therefore taxation size of shadow economy focused has more places in this thesis.The aim of this thesis is to question shadow economy in all aspects which creates many problems in economic and social life and to search for the relation with tax loss and evasions mentioned with shadow economy together. In addition it is aimed to emphasize taxation policies which are the most important tool to chain shadow economy by revealing all dimensions. Besides, this study aims to put some suggestions to prevent shadow economy. Especially in a period of the European Union it is an indispensible necessity to keep shadow economy at its lowest level and to come up with a solution.