Perceived social support, academic self-efficacy and demographic characteristics as predictors of perceived stress among Turkish graduate students in the USA
Amerika Birleşik Devletleri'nde lisansüstü eğitim yapan Türk öğrencilerin algılanan stres düzeyini yordayıcı değişkenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 321032
  2. Yazar: NUR ÇAYIRDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Amerika Birleşik Devletleri'nde lisansüstü öğrenim görmekte olan Türk öğrencilerin algılanan stres düzeylerini Stresin Bilişsel Değerlendirmesi Kuramı'na göre incelemektir. Çalışmada şu değişkenler sınanmıştır: algılanan sosyal destek, akademik öz-yeterlik, Amerika'da geçirilen süre, yaş, programda bulunulan aşama, eğitimin maddi destek kaynağı (sponsor), algılanan gelir düzeyi, geçmiş yolculuk deneyimi, TOEFL puanı, ve algılanan İngilizce yeterliği. Araştırmanın örneklemi Amerika'da öğrenim gören 276 Türk öğrencidir. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Çok Yönlü Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.İlk sonuçlar, algılanan stresi cinsiyet, gelir düzeyi ve akademik öz-yeterliğin anlamlı şekilde yordadığını göstermiştir. Değişkenler, toplam varyansın %38'ini açıklamaktadır. Modele giren bu değişkenlerin tek tek katkıları incelendiğinde ise modele en anlamlı katkıyı akademik öz-yeterliğin yaptığı görülmüştür. Modele en çok katkı sağlayan değişken olduğu için, ayrı bir çoklu regresyon analizi ile akademik öz-yeterliği açıklayan değişkenler incelenmiştir. Cinsiyet, gelir düzeyi, Ingilizce yeterlik ve sosyal desteğin, akademik öz-yeterliği anlamlı şekilde açıkladığı görülmüştür.Gruplar arası farklar incelendiğinde öğrencilerin algılanan stres düzeylerinin evlilik durumu, bölüm, devam ettiği eğitim düzeyi ve yaşanılan yere göre fark göstermediği bulunmuştur. Gruplar arası tek anlamlı fark çalışan öğrenciler ile çalışmayan öğrenciler arasındadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the perceived stress of Turkish graduate students in the U.S.A., based on Cognitive Appraisal Theory of Stress, by looking at their perceived social support, academic self-efficacy, length of residence in the United States, gender, age, status in the degree of study, sponsorship, perceived income, previous travel experience, TOEFL scores, and perceived English proficiency. The participants of the study were 276 Turkish graduate students attending colleges and universities in the United States. Four instruments - the demographic information form, the perceived stress scale, the multidimensional scale of perceived social support, and the academic self-efficacy scale - were used.Results showed that predictors explained 38% of the total variance. Among all of the predictors, gender, perceived income and academic self-efficacy significantly contribute to the model. When individual contributions to the predictors were examined, academic self-efficacy was the strongest predictor of the perceived stress. Since academic self-efficacy is the strongest predictor of perceived stress, a multiple regression analysis was conducted to show which variables predict the academic self-efficacy. Gender, perceived income, English proficiency, and social support significantly explain the academic self-efficacy.There were not any significant differences between groups? perceived stress scores according to marital status, department type, degree of study and living conditions. The only significant group difference was between students who were working and not working.