The role of English proficiency level, personal and affective factors predicting language preparatory school students' academic success
Hazırlık okulu öğrencilerinin akademik başarısını yordamada İngilizce dil seviyesi, kişisel ve bilişsel faktörlerin rolü
  1. Tez No: 321031
  2. Yazar: GÖKÇEN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA YERİN GÜNERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, demografik özelliklerin, İngilizce yeterlilik düzeyinin, kişisel ve bilişsel faktörlerin İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin akademik başarılarını etkilemedeki rolünü incelemiştir. Çalışmanın katılımcılarını, Türkiye'de bir devlet üniversitesinin Temel İngilizce Bölümü'nde okuyan 415 (158 orta altı düzey, 158 orta düzey ve 99 orta üstü düzey) öğrenci oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Üniversitede Etkili Öğrenme Envanteri ve İngilizceye Yönelik Tutumlar ölçeği kullanılmıştır. Başarıyı etkileyen değişkenleri bulmak amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Model toplam varyansın % 53'ünü açıklamıştır. Analiz sonuçları, dil seviyesinin, sınıf içi iletişimin, stres ve zaman faktörünün ve İngilizceye yönelik kendini algılama değişkenlerinin yabancı dil öğrenme başarısını anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Bulgular, hâlihazırda dil seviyesi yüksek olan, sınıf içinde iyi iletişim kurabilen, İngilizce benlik kavramı yüksek olan ve kendini daha stresli hisseden öğrencilerin İngilizce Yeterlilik Sınavı'ndan yüksek notlar aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of demographic factors, English proficiency level, personal and affective factors in predicting language preparatory school students? academic success. Participants of the study were 415 Department of Basic English students (158 pre-intermediate level, 158 intermediate level and 99 upper-intermediate level students) from a state university in Turkey. As data collection instrument, demographic information form, College Learning Effectiveness Inventory and Affective Characteristics Questionnaire were used. Multiple regression analysis was utilized to find the significant predictors. The results indicated that 53 % of the total variance was explained with the model. Among the predictor variables, English proficiency level, classroom communication, stress and time press and English self concept were found to be significant predictors of language achievement. The findings showed that students who had high proficiency level, better communication skills within the class, high English self concept and felt more stressful through the studies achieved higher scores in English Proficiency Exam.