Alienation in Marx and Baudrilliard
Marx ve Baudrilliard'da yabancılaşma
  1. Tez No: 321047
  2. Yazar: SİREL YELMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yabancılaşma Marx'ın felsefesinin temel kavramlarındandır. İnsanın doğada kendini gerçekleştirmesine ilişkin pozitif ve negatif yönler içerir. Aynı zamanda insanın çalışma ontolojisine ilişkin tartışmalar da içerir. Yabancılaşma teorisinin analizi aynı zamanda Marx'ı yeni toplum modelleri aramaya yöneltmiştir. Marx yabancılaşmayı politik ekonomi kavramlarıyla birlikte incelemiştir. Diğer yanda Baudrilliard'ın yabancılaşma söylemleri çağdaş dünyanın tüketim ve teknoloji ağırlıklı yapısına göre şekil almıştır.Marx'ın teorisi özne ve obje ilişkisini politik ekonomiye göre açıklarken, Baudrilliard daha çok sosyal ve kültürel olgulara göre açıklamaktadır.Baudrilliard çağdaş dünyanın realite ve anlamdan uzaklaştığını, hipergerçekliğin egemen olduğu simulacrum dünyası olduğunu savunmuştur.
Özet (Çeviri)
Alienation is a one of the central concepts in Marx?s philosophy. It has positive and negative implications regarding man?s self realization in nature. It is also about discussion on ontology of work. Moreover, it has led Marx to design new society models for human beings. Alienation in Marx is analyzed together with political economy and its concepts. Baudrilliard?s alienation discourses in contemporary age include arguments in terms of consumerism and technology in today?s developed world. While Marx?s theory of alienation considers the relation of subject and object in political economic conditions, Baudrilliard?s discourses discuss it in social and cultural bases. Baudrilliard rather argues that reality and meaning in contemporary world is lost, we live in a ?hyperreal? and ?simulacrum? world.