Free will and determinism: Are they even relevant to each other?
Özgür irade ve belirlenircilik: Birbirleriyle gerçekten ilgililer mi?
- Tez No: 321051
- Danışmanlar: PROF. DR. TEO GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Birçok düşünür özgür irade problemiyle, belirlenircilik/belirlenmezcilik problemi arasında önemli bir ilişki olduğunu savunma eğiliminde. Böyle bir ilişkinin var olduğu görüşü sezgilerimizle destekleniyorsa da, bu tezde karşıt fikri savunacağım: özgür irade problemi, nedensel yapının belirlenir ya da belirlenmezliğine bağımlı değildir. Aynı biçimde, bana göre, belirlenirciliğin doğru olup olmadığı sorusuna, özgür iradeye dair gözlemlerimizden yola çıkarak cevap verilemez.Bana göre, özgür irade kavramının çevresindeki sisi dağıtacak asıl soru, iradenin kendisinden başka bir şeyin gölgesi olup olmadığı, kendisinden başka bir şeye bağımlı olup olmadığıdır. Bu nedenle, özgür olup olmadığımızı anlamak için sormamız gereken soru ?İrade kendisinden başka bir şeye bağımlı mıdır?? ya da ?Fizikalizm doğru mudur?? olmalıdır. Ayrıca, fizikalizm doğruysa, belirlenirci bir dünyada yaşayıp yaşamadığımızdan bağımsız olarak, gerçek anlamda bir özgürlükten bahsedilemeyeceğini savunuyorum.Bu pozisyonun bazı önemli etik imaları da var: Eğer gerçek anlamda özgür değilsek, gerçek anlamda sorumluluk taşıyabileceğimiz de söylenemez. Bu, kişilere karşı intikamcı ya da övücü duygularımızın akılcı olmadığına da işaret ediyor. Bunların yerine, ödül ve ceza ile izolasyon ve bir arada bulunma gibi pratik tutumlar savunulabilirliğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Many philosophers tend to defend the view that there is a significant relation between the problem of determinism / indeterminism and the problem of free will. The belief that there exists such a significant relation is supported by our intuitions; however, in this thesis, I defend just the opposite view: free will has no significant dependence on the deterministic or indeterministic character of causal relations. In the same way, I propose that the question, whether or not determinism is true, cannot be answered based on observations about the problem of free will.I believe that the genuine question whose answer would illuminate the darkness surrounding free will is whether or not will supervenes on anything other than itself. Therefore, in order to decide whether or not we are free, the question we should ask is ?Does will supervene upon something other than itself?? Moreover, I defend the position that no matter whether the world is deterministic or indeterministic, if physicalism is true, i.e. if properties of free will supervene upon physical properties, then we cannot enjoy genuine freedom.The position of the thesis has some important ethical implications: If we cannot be genuinely free, we cannot be genuinely responsible for our actions either. This implies that retributive and admirative desires towards other persons are rationally untenable. I defend the view that only practical attitudes like reinforcement and punishment or isolation and inclusion are rationally tenable.