The limits of language as a transporter marker of identity: The case of Polish eu accession
Kimliğin belirleyicisi ve taşıyıcısı olarak dilin sınırları: Polonya?nın AB üyeliği örneği
- Tez No: 321052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma, Polonya'nın Avrupa Birliği üyeliğini değerlendirerek, kimlik ve dil arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dilin, ulusal düzeyde, siyasi bir programın parçası olarak oluşturulan ve yeniden oluşturulan kimliğin inşacısı ve taşıyıcısı olduğu öne sürülmektedir. Bu çerçevede, Avrupa kimliğinin, Avrupalı elitler tarafından yaratıldığı ileri sürülerek, Polonya'da Avrupa kimliğinin oluşumu tartışılacak ve Polonya'da Avrupa kimliği oluşumu sürecinde dilin rolü sorgulanacaktır. Çalışma ayrıca, çokdillilik ile Polonya'da Avrupa kimliğinin tesis edilmesini amaçlayan dil politikalarının sonuçlarını değerlendirecek ve Anglo-Sakson kültürü ile İngilizcenin hâkimiyeti gibi sonuçlarına dikkat çekecektir. Son olarak bu çalışma, Polonya'nın AB üyeliği örneği üzerinden, kimliğin taşıyıcısı ve belirleyicisi olarak, AB düzeyinde dilin sınırlarına işaret edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the relationship between identity and language by evaluating Poland?s accession to the European Union. It suggests that at the national level, language is a constructer and transporter of identity, which is created and recreated as part of a political programme. Thus, it questions the role of language as an identity transporter/ marker at the EU level. Within this framework, arguing that the European identity is created by the European elites, establishment of the European identity in Poland will be discussed and the role of language in the European identity formation process in Poland will be examined. The thesis will also evaluate the results of the language policies and multilingualism that aim to establish the European identity in Poland, and will draw attention to the results such as the dominance of Anglo-Saxon culture and English. Finally, by making use of Poland?s EU accession, the thesis will point out the limits of language as an identity transporter/ marker at the EU level.