Assessing the Human Rights Regime of The Council of Europe in terms of economic and social rights
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Rejiminin ekonomik ve sosyal haklar açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 321053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKYAYUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışma, Avrupa Konseyi insan hakları rejiminde ekonomik ve sosyal hakların sivil ve siyasi haklarla aynı statüye sahip olup olmadığı sorusunun yanıtını aramaktadır. Bu amaçla, ilk olarak ekonomik ve sosyal haklar ile sivil ve siyasi hakların doğasına ilişkin varsayımları incelemektedir. İkinci olarak, ekonomik ve sosyal hakların doğasının sivil ve siyasi hakların doğasından gerçekte farklı olup olmadığını araştırır. Ardından, Avrupa Konseyi'nde her iki hak grubuna yaklaşımın ve bu hakların korunma düzeylerinin gelişimini incelemektedir. Son olarak, Avrupa Konseyi'nde ekonomik ve sosyal hakların günümüz korunma seviyesini sivil ve siyasi hakların korunma seviyesi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to answer the question whether economic and social rights have the same status with civil and political rights under the human rights regime of the Council of Europe. To this end, the thesis examines the assumptions with regard to the nature of economic and social rights, on the one hand, and civil and political rights, on the other. Second, it seeks to find out whether the nature of economic and social rights is different from that of civil and political rights. Third, it examines how the protection of and approach to the two sets of rights developed in the Council of Europe. Finally, it assesses the contemporary protection of economic and social rights in the Council of Europe in comparison to protection of civil and political rights.