Discourse on human rights: Representation of the idea in Turkish human rights conference texts
İnsan hakları söylemi: Türkiye insan hakları hareketi konferansı metinlerinde insan hakları fikrinin temsili
- Tez No: 321074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin temel amacı yerel insan hakları söylemindeki değişimi insan hakları fikrinin değişen temsilinden hareketle analiz etmektir. İnsan hakları fikrinin `Türkiye İnsan Hakları Hareketi Konferansı' metinlerinde temsili, farklı politik bağlamlarda ve üç temel literatüre referansla değerlendirilmektedir. Bu tezde, insan haklarina dair fikir ve pratiklerin belirli tarihi, sosyal ve ekonomik koşullar içerisinde yaşayan insanlar tarafından belirlendiği önermesinde bulunan sosyal inşacı perspektif benimsenmektedir. İnsan hakları fikrinin meşrulaştırılması yönünde kullanılan farklı kavramsallaştırmalar, insan hakları fikrinin sivil ve politik haklar ve ekonomik, sosyal ve kültürel haklar olarak değişen temsilleri ve yerel ve evrensel perspektifler doğrultusunda inşa edilen insan hakları dilinin değişimi farklı politik bağlamlarda incelenmektedir. Bu çerçevede, bu tezin araştırma tasarımı `Türkiye İnsan Hakları Hareketi Konferansı' metinleri bağlamında bu konuların değerlendirmesine yönelik yapılmıştır. 1998-2010 arasında düzenlenen 11 konferansın sonuç raporları, `niteliksel içerik analizi' yöntemi ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main concern of this thesis is to analyze the transformation of domestic human rights discourse by looking at the shifting representations of the idea of human rights. The representation of the idea of human rights in `Turkey Human Rights Movement Conferences? in different political contexts during the period 1998-2010 is evaluated with reference to three areas of literature on the idea of human rights and with a social constructionist perspective which begins with the proposition that ideas and practices concerning human rights are created by people in particular historical, social, and economic circumstances. The different conceptualizations of legitimation of the idea of human rights, the shifting representations of the idea of human rights as civil and political rights and economic, social and cultural rights and the varying constructions of domestic human rights language amongst local and universal claims in respect of human rights within different political contexts is explored. In this framework, the research design of the study is envisioned to evaluate these issues in the context of `Turkey Human Rights Movement Conference? texts. The final reports of eleven conferences held in the period 1998-2010 are analyzed by the method of `qualitative content analyses?.