Financial strategic planning and knowledge management: A comparative case study on Turkish banking sector
Bankacılıkta finansal stratejik planlama ve bilgi yönetimi: Türkiye bankacılık sektörü üzerine karşılaştırmalı bir vaka analizi
- Tez No: 321091
- Danışmanlar: DR. NUSRET GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Bilim ve Teknoloji, Banking, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bankacılık sektöründe bir bilgi yönetimi sistemi kurulması bankaların çok büyük ölçekte hizmet veriyor olmaları, ürün çeşitliliğindeki fazlalık, malumatın genişliği, yüksek maliyet baskısı ve yüksek rekabetçi piyasa koşulları nedeniyle zordur.Bu tez stratejik yönetimin bir bilgi yönetimi süreci olduğunu ve bilgi yönetiminin finansal stratejik planlamanın bir parçası olması gerektiğini, bunun finansal kurumlardaki çeviklik için gerekli olduğunu önermektedir.Tez çalışmasında,“Yeni Bilgi Yönetimi Modeli”ve APQC'nin bankalar için ?Süreç Sınıflandırma Çerçevesi? modelinden yola çıkarak bir finansal stratejik planlama modeli geliştirilmiştir.İki modelin birleştirilmesinın ışığında araştırmacının kişisel tecrübesine ve literatüre dayanarak ölçülebilir bir veri seti tanımlanmıştır.Tezde vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiş ve geliştirilen model Türkiye'de yabancı ortaklı iki bankaya nitel ve katılımcı bir yaklaşım ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is not easy to set up a knowledge management system (KMS) in banking due to the size of large services, the variety of products, dealing with large information, serving under high cost pressure and highly competitive market conditions. This thesis proposes that strategic management is a knowledge processing outcome, and should be an integral part of the financial strategic planning (FSP), which is essential in the agility of financial organizations..This thesis will explore a FSP model that is developed by merging and integrating the two models ?The new knowledge management? (Firestone & McElroy, 2003) and ?APQC Process Classification Framework? (APQC, 2011). In light of the merged models a measurable indicator set is defined based on the literature and the researcher?s personal experience. To validate the thesis, two case studies have been carried out by using qualitative and a participatory approach in one foreign owned and one jointly controlled bank in Turkey in order to validate the model. Since the case studies consist of specific information on the studied banks, the details are presented separately in a technical paper.The main findings of the case studies show that two different knowledge management (KM) approaches ?The new knowledge management? and ?APQC Process Classification Framework? can be combined in a unified model which can be used to increase agility in turbulent economic environments.