Information society: National science and technology policies in Turkey and South Korea
Enformasyon toplumu: Türkiye ve Güney Kore'nin ulusal bilim ve teknoloji politikaları
- Tez No: 321090
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma enformasyon toplumu olmanın ülkelerin kalkınma perspektifindeki rolünü vurgulamanın yanı sıra Türkiye ve Güney Kore'nin ekonomik, sosyal ve yapısal boyutlarıyla enformasyon toplumu politikalarını çalışmayı amaçlamaktadır. 1950'li yıllarda Türkiye ve Güney Kore ekonomik ve sosyal göstergeler açısından benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen, gelişme perspektifi ve enformasyon toplumu parametreleri açısından Türkiye, Güney Kore'nin gerisinde kalmıştır. Ek olarak bu çalışmada Türkiye ve Güney Kore'nin enformasyon toplumu seviyeleri BİT kalkınma göstergeleri tarafından ölçülüp, karşılaştırılmaktadır. Ayrıca Güney Kore ve Türkiye'nin enformasyon toplumu politikaları ulusal bilim ve teknoloji politikaları kapsamında analiz edilmektedir.Teorik çerçeve olarak ise enformasyon toplumuna geçiş ?BIT alanında yayılma politikaları? ve ?Ağ politika oluşumunun iki modeli? temelinde analiz edilmektedir.Sonuç olarak, hakim, kural koyucu organizasyonlar bilim ve teknoloji ve enformasyon toplumuna geçiş ile ilgili politikalar belirlemelerine rağmen, devletler kendi iç dinamiklerini dikkate almadan bu politikaları uygulamamaları gerektiği vurgulanmaktadır. Bu politikalar ulusal avantajlar ve öncelikler kapsamında yeniden değerlendirilmeli, üzerlerinde değişiklikler yapılmalıdır. Ek olarak, bu çalışma 21. Yüzyılda enformasyon toplumu olmada bilim ve teknoloji politikalarının rolünün önemini belirtmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the role of being an information society in countries? development perspective; furthermore aims to study the economic, social and structural dimensions of information society related policies with the case studies of Turkey and South Korea. Although in 1950s Turkey and South Korea had similar characteristics in terms of basic economic and social indicators, Turkey has lagged behind in South Korea in terms of development perspective and information society parameters. In addition, information society levels of Turkey and South Korea are measured and compared by ICT development index. Information society policies of South Korea and Turkey are analyzed in the scope of national science and technology policies separately.In theoretical perspective, transforming to information society is analyzed on the basis of ?Deployment policies in the field of ICT? and ?Two models of network policy formation?.The findings of the study indicate that, although hegemonic ruler organizations determine science and technology and transforming to information society related policies, government should not apply these policies without considering their internal dynamics. These policies should be re-evaluated and modified in the scope of national advantages and priorities. In addition, this study aims to indicate the importance of the role of science and technology policies on being an information society for 21st century.