Determining a strategy for favorable acquisition and utilization of complex technologies: Flight simulation training devices
Karmaşık teknolojilerden uçuş simülasyonu eğitim araçlarının avantajlı tedariği ve istifadesine yönelik bir strateji belirleme
  1. Tez No: 321092
  2. Yazar: ÖMER BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, PROF. DR. SERKAN ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez, Uçuş Simülasyonu Eğitim Araçlarının (USEA), dolayısıyla Tam Uçuş Simülatörleri (TUS) ve Uçuş Eğitim Araçlarının (UEA) avantajlı tedariki ve kullanımına yönelik tutarlı bir strateji belirlemenin unsurlarını araştırmaktadır. Ana maksat, son kullanıcı, tedarikçi, havacılık firmaları ve kurumları için bilgiye dayanan bir strateji belirlemektir. Böylece, USEA gibi karmaşık teknolojilere yönelik yenilikçi ve girişimci faaliyetler içerisinde bulunan ulusal inovasyon sisteminin ana kurumları ve işbirliği gruplarına yol göstermek mümkün olabilecektir.Örnek çalışmada, çeşitli kaynaklardan 114 pilota bir anket uygulandı ve pilotların TUS ve UEA algıları, her teknolojinin dört ayrı eğitime katkısı yönüyle istatistiki olarak ölçüldü. Diğer bir değişken olan her bir teknolojinin işletim ve kullanım kolaylığının teknoloji seçiminde etkisi olup olmadığı da ajan tabanlı bir modelde test edildi. Test sonucuna göre, havacılık kurum ve firmaları tarafından UEA'nın, eğitimin çeşidine göre, %30-60 arasında değişen oranlarla hava aracı ve TUS'u tamamlayıcı olarak; Alet Uçuş Eğitiminde (AUE) ise %67 oranıyla TUS yerine tedarik edilebilir ve kullanılabilir olduğu çıkarımında bulunulabilmektedir.Ayrıca araştırma, havacılık kurum ve firmaları, aynı zamanda işbirliği grupları ve organizasyonların küçük ve orta seviyedeki USEA ile ilgili faaliyetleri süresince, ortaya konan stratejiden ve de politikadan faydalanacaklarını iddia etmektedir. Nihai maksat söz konusu ajanlar arasında işbirliği ortamı ve sinerji yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates the elements of a consistent strategy for favorable acquisition and utilization of Flight Simulation Training Devices (FSTD), thus Full Flight Simulators (FFS) and Flight Training Devices (FTD). The primary purpose is to determine a knowledge-based strategy for the end-user, acquisition professional, aviation firms and institutions. Hence, it could be possible to shed a light for cooperative groups and main institutions of national innovation system involved in entrepreneurial and innovative efforts regarding complex technologies like FSTD.In the sample study, 114 pilots from varied sources were administered a questionnaire and their FFS and FTD perceptions were statistically tested regarding each ?technology?s usefulness? in four types of training. Another variable, each ?technology?s ease of operation and use? was also tested additionally via agent-based model whether it had any effect on technologies? selection processes. It could be inferred that that aviation institutions and firms could acquire and utilize FTD as a complementary to both aircraft and FFS within a range of 30-60% depending upon type of the training. Moreover, FTD could be acquired and utilized as a substitute to FFS for Instrument Flight Training (IFT). The FTD?s usefulness for IFT was rated as 67% by the military pilots.The research also asserts that the aviation institutions and firms as well as cooperative groups and organizations could favor the established strategy and policy during their FSTD related efforts at ?micro and meso-level?. The final aim is to create a collaborative medium and a synergy for those agents.