Heidegger's thinking of earth in ?the origin of the work of art?: The self-withdrawal of being and the other beginning
Sanat eserinin kökeninde Heidegger?ın yeryüzü düşüncesi: Varlığın kendi geriyeçekimi ve öteki başlangıç
- Tez No: 321106
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANDREA REHBERG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezin amacı, Heidegger'in düşüncesinde, sanat olarak tehkn?nin, yeryüzünü (earth) belirli bir eloborasyonu ile varlığın esas devinimi olan kendi-geriyeçekimini açığa vurmaya muktedir olarak ortaya çıktığı iddasını serimlemektir. Bu amaç ile, yeryüzünün bu biçimde ortaya konmasının sanatın batı metafiziğin aşılması sürecine katkıda bulunmasını münkün kıldığı tartışılacaktır. Bu doğrultuda, tekne'nin Batı metafiziğinin Yunan düşüncesinden başlayarak modern teknoloji çağında neticelenen süreci içerisinde belirleyici bir rolü olduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Dolayısı ile bu tezin temel izleği Heidegger'in düşüncesindeki tekne meselesi olarak belirmektedir. Bu sebepten ötürü Heidegger'in ?Sanat Eserinin Kökeni? (1936) ve ?Teknik Sorusu Üzerine? (1953) başlıklı iki önemli metni bu tezin ana kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explicate the claim that in Heidegger's thinking techn? as art emerges as capable of disclosing the fundamental movement of being, namely self-withdrawal, through a certain elaboration of earth. To this end it will be argued that the elaboration of earth in the artwork is what makes it possible for art to aid in the process of the overcoming of Western metaphysics. In connection with this I will attempt to show how techn? has a determinant role in the course of Western metaphysics, which starts with Greek thinking and culminates in the age of modern technology. Therefore the issue of techn? in Heidegger?s thinking emerges as the basic axis of this thesis. Thus two of Heidegger?s most influential texts, namely ?The Origin of the Work of Art? (1936) and ?The Question Concerning Technology? (1953) will be the primary sources for this thesis