The online and offline processing of this, that and it by native speakers of English and by Turkish non-native speakers of English
This, that ve it metin işaretleyicilerinin anadili İngilizce ve yabancı dili İngilizce Türk katılımcılarla çevrimiçi ve çevrimdışı işlemlenmesi
  1. Tez No: 321107
  2. Yazar: DERYA ÇOKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WOLF KÖNİG, DR. PATRİC STUART
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizcedeki this, it ve that'in çevrimiçi ortamda işlemlenmesini araştırmak ve İngiliz katılımcılarla (İK) Yabancı Dili İngilizce olan Türk katılıcımların (YDİTK) çevrimiçi işlemleme stratejilerini karşılaştırmaktır. Birbirinden bağımsız üç grup okuma deneyi ve norm belirleme deneyi yapılmıştır. Eyelink 1000-2K göz izleme cihazıyla yapılan ilk grup okuma deneylerinde ve derlem çalışmasında this ve that'in sol ve sağ sınıra ulaşımları incelenmiştir. İK'ların (1) this ve that'in öncülü olarak sağ sınırı seçtiği; ve (2) teorilerde metin işaret adıllarıyla sözlü söylemde kullanılan konumsal işaret adılları arasında yapılan benzerliklerin doğru bir yaklaşım olmadığını göstermiştir. Diğer taraftan, YDİTK'larının metin işaret adıllarının işlemlemesinde konumsal işaret adıllarına benzerliği strateji olarak kullandıkları gözlenmiştir. İkinci grup deneylerde it, this ve that'in öncül tercihleri araştırılmıştır ve okuma deneylerinde İK belirgin bir tercih göstermezken, YDİTK'ların yapı ve muhtemel fonksiyon arasında ilişki kurmaya çalıştıkları gözlenmiştir. Üçüncü grup deneylerde this ve it'in öncül seçiminde isim statüsü'nün rolü araştırılmıştır. Aksine, İK ve YDİTK'ların farklı işlemleme stratejilerini kullanarak aynı öncülleri tercih etmişlerdir. YDİTK'ların bulguları arayüz hipotezi, kuralcı ve betimleyici dil bilgisi farkı, ve örtük ve açık bilginin işlemlemede birbiriyle yarışması çerçevesinde açıklanmıştır. Sonuç olarak, yorumlanabilir ve az yorumlanabilir özellikler arasındaki farklar için bir ölçek önerilerek okuma ve üretim işlemlemleri arasındaki farklar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the online processing of this, it and that in English and compares the processing strategies of Turkish non-native speakers (NNSs) with those of native speakers of English (NSs) by running three independent groups of online reading and norming experiments. The first group of eye-tracking experiments, together with Turkish and English corpus studies, test the deictic access of this and that to the left and right frontiers. The results for the NSs indicated that (1) with both this and that there is a preference for events on the right frontier as antecedents; and (2) the reliance of existing theories of textual deixis on an analogy with spatial deixis in spoken discourse may be flawed. However, NNSs were shown to employ a strategy of analogy with spatial deixis in processing textual deixis. The second group of experiments tested the antecedent preferences of it, this and that. In online reading, NSs did not show strong preferences, whereas NNSs performed form-function mappings. The third group of experiments tested the role of noun phrase statuses in the antecedent preferences of this and it. In contrast, NSs and NNSs had the same preferences but used different processing strategies. The findings of NNSs could be explained with respect to the interface hypothesis and residual indeterminacy at the level of discourse, with a distinction between prescriptive and descriptive rules, and in terms of competition between implicit and explicit knowledges. Finally, a sliding scale ranging from the uninterpretable to the most interpretable features was introduced to explain differences in the processing involved in reading and writing.