Simulating Turkish tax system
Türkiye vergi sisteminin simülasyonu
- Tez No: 321112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Vergi sistemleri ekonomik büyümeyi desteklemek, gelir eşitsizliğini ve vergi kaçakçılığını azaltmak, toplum refahını artırmak gibi ekonomik ve toplumsal kaygılar için kullanılıyor. Araştırmacılar Türkiye'de tüketim vergisinin oldukça yüksek olduğunu iddia etmektedirler. Bu yüzden bu çalışmada önerilen vergi reformu tüketim vergi oranını düşürmüş ve en yüksek yasal gelir vergisi oranını arttırmıştır. Bu çalışma önerilen vergi reformunun makroekonomik değişkenler ve refah üzerine etkisini değerlendirmek ve analiz etmek amacıyla Türkiye için ilk 55 dönemlik bir ardışık nesiller modelini kurmuştur. Sonuçlar vergi reformunun düşük ve orta gelirli bireylerin refahının artmasını sağlarken yüksek gelirli bireylerin zarar görmesine sebep olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tax systems are used for economic and social concerns such as promoting the economic growth or decreasing the income inequality and tax evasion, increasing the social welfare, etc. Researchers argue that the consumption taxes are quite high in Turkey compared to other OECD countries. Therefore, the proposed tax reform in this study is to decrease the Value Added Tax (VAT) rate and to increase the top statutory income tax rate. This thesis constructs and presents first set of a 55-period overlapping generations (OLG) model for Turkey to analyze and evaluate the impact of tax reform on the Turkish macroeconomic variables and welfare. The results show that the proposed tax reform provides welfare gains to the low and middle income individuals while high income individuals are suffered.