The effectiveness of induction program for candidate teachers
Aday öğretmenlere uygulanan aday öğretmen yetiştirme programının etkililiğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 321114
  2. Yazar: MÜBERRA AYVAZ DÜZYOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENNET ENGİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı yeni atanan stajyer öğretmenlere uygulanan aday öğretmen yetiştirme programının etkililiğini incelemektir. Aday öğretmen yetiştirme programının etkililiği, programın muhtabları olan programı uygulayan program yöneticilerinin; programın uygulandığı aday öğretmenlerin ve uygulamalı eğitimi uygulayan rehber öğretmenlerin görüşleri ile değerlendirilmiştir. Bu hedefle, CIPP değerlendirme modeli kullanılmıştır. Veriler, 6 farklı devlet okulunda çalışan14 aday öğretmen, 4 program yöneticisi ve 4 rehber öğretmenle yapılan derinlemesine görüşmeler ile toplanmıştır. Programın muhatapları tarafından aday öğretmen yetiştirme programında yaşanan zorluklar ve/veya sorunların; programda kazandırılması hedeflenen amaçlar ile programa katılanların ihtiyaçları arasındaki örtüşmezlik, yetersiz metod, material ve donanım, programdaki bazı gereksiz dersler, geçerliliği ve güvenirliği olmayan sınavlar ve programı uygulayanların yetersizliği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed at investigating the effectiveness of induction program applied to candidate teachers. The effectiveness of the program was evaluated by focusing on the perceptions of the stakeholders of the induction program; the managers, the implementers of the program; candidate teachers to whom the program implemented; and the mentor teachers, implementers of the practical training. To this end, the CIPP evaluation model was utilized. Through in-depth interviews, the data were collected from 14 candidate teachers, 4 program managers and 4 mentor teachers from 6 public schools.The challenges and/or problems in implementationof the Teacher Induction Program perceived by the stakeholders of the Teacher Induction Program were revealed as the discrepancy between the needs of the program participants and aims of the program; lack of effective methods, materials and equipment;unnecessary courses in the program; unreliable and invalid exams and inefficient program instructors.