Internal and external dynamics of transition to democracy in Turkey between 1945 and 1950
1945 ve 1950 arası dönemde Türkiye?de demokrasiye geçişin iç ve dış dinamikleri
- Tez No: 321119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BİRTEN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin ana amacı Türkiye'nin 1945-1950 arası dönemde demokratikleşme sürecine etki eden iç ve dış dinamikleri incelemektir. Birçok akademik ve akademik olmayan çalışma Türkiye'nin bu dönemdeki demokratikleşmesine daha çok dış dinamiklerin etki ettiğini iddia etti. Fakat bu çalışmada, bir yandan dış dinamiklerin bazı aktörleri uyararak harekete geçirdiği ve bunun da demokratikleşme sürecine katkı verebileceği iddia edilirken, diğer taraftan da başlayan demokratikleşme sürecinin kesintiye uğramaması ve pekişmesi için, daha çok iç dinamiklere ihtiyaç olduğu ileri sürülecektir. İddianın geçerliliğini test etmek için, bu tezde özellikle 1945-1950 arası dönemde Türkiye'nin demokratikleşme sürecine odaklanılacaktır. Bu dönem önemlidir, çünkü bu döneme kadar demokratik sisteme geçiş için bazı denemeler olmasına rağmen bu çabalar, ülkedeki ekonomik, politik, sosyal ve kültürel koşulların yeterli olmamasından dolayı başarısızlıkla sonuçlandı. 1945-1950 arasındaki beş yıllık dönemde Türkiye'de demokratikleşmeye katkı verecek olan hem iç ve hem de dış dinamikler oldukça değişmişti. Tüm dünya siyasetini değiştiren 2. Dünya Savaşı'nda ve sonrasında ortaya çıkan yeni koşullar Türkiye toplumunun ekonomik, siyasal ve sosyal yapılarını dönüştürerek beklentilerin de değişmesine yol açtı. Türkiye'deki demokratikleşme sürecinde önemli rol oynayan tüm bu dinamikler tez içerisinde ele alınacaktır. Çalışılan dönem 2. Dünya Savaşı'nın bitmesiyle başlayıp, 14 Mayıs 1950'deki genel seçimlerle gelen iktidar değişikliği ile son bulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine both external and internal dynamics in terms of their preparation for the ways to democratization in Turkey between 1945 and 1950. It was asserted in many academic and nonacademic works that the main influences for democratization of Turkey in this period came from outside as external dynamics. But in this study, it will be argued that while the external dynamics may stimulate different actors for democratization, survival and consolidation of this democratization process requires internal dynamics more than the external ones. In order to check the validity of this argument, the thesis focuses on Turkish democratization period between 1945 and 1950. This historical interval is important; because, although there were some efforts for transition to democratic regime by that time, all those efforts failed due to the unpreparedness of the Turkish rulers, the Turkish people, and also insufficient social, economic and political conditions in the country. Within the five year period between 1945 and 1950, both the internal and the external dynamics which would contribute democratization in Turkey had changed. The new conditions emerging from the WW II and the post war period transformed economic, political, and social structures of the society that changed expectations in the country. All these dynamics playing important roles in the democratization of Turkey will be mentioned in the thesis. The period in the thesis will start with the termination of the WW II and it will end with the general elections held on May 14, 1950.