The performance evaluation and persistence of a type mutual funds in Turkey
Türkiye?deki a tipi yatırım fonlarının performans değerlendirme ve devamlılık analizi
- Tez No: 321120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN KÜÇÜKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yatırım fonu performans analizi ve performans devamlılığı üzerine yapılan akademik çalışmalar çeşitli sonuçlar ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmaların bir bölümü kısa vadede performans devamlılığının mümkün olduğunu savunurken, geriye kalan çalışmalar devamlılığın söz konusu olmadığını söylemektedir. Bu tez çalışması, 2003 ve 2010 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren açık uçlu A Tipi yatırım fonlarının performans analizinin ve devamlılığının araştırılmasını amaçlamaktadır. Performans devamlılığı analizi, Ocak 2003 ve Haziran 2011 dönemleri arasını kapsamaktadır.Performans değerlendirmesi, tek faktörlü performans değerlendirme modeli (CAPM) ve Fama ve French'in üç faktörlü performans değerlendirme modeli uygulanarak yapılmıştır. Performans devamlılığı, aylık bazda yatırım fonu performanslarının takip edilmesi yoluyla analiz edilmiştir.İnceleme konusu 2003-2011 yılları arasında, Türkiye'de faaliyet gösteren A Tipi yatırım fonlarının, piyasa portföyüne kıyasla iyi veya kötü performans sergileyemedikleri sonucuna varılmıştır. Jensen alfa değerlerinin büyük ölçüde istastistiksel olarak sıfırdan farklı olmaması, yatırım fonlarının piyasa beklentisine paralel hareket ettiği sonucunu çıkarmaktadır.Performans değerlendirme modelleri karşılaştırıldığında, Fama ve French tarafından geliştirilen üç faktörlü modelin açıklayıcı yönü daha kuvvetlidir. Piyasa kapitalizasyon ve defter-piyasa oranlarına göre oluşturulan faktörler, çoğunlukla istatistiksel olarak anlamlı bulunmazken, model bütün olarak anlamlı çıkmaktadır.Performans devamlılığı, fon performanslarının aylık bazda takip edilmesi yoluyla izlenmiştir. Yatırım fonlarının bazılarının pozitif veya negatif yönde performans devamlılığı gösterdiği sonucuna varılmasına rağmen, örneklemin tümüne bakıldığında performans grupları açısından genel olarak dengeli bir dağılım olduğu görülmektedir. Negatif performansını bir sonraki dönemde yineleyen negatif-negatif performans grubu, sayısal olarak diğer performans gruplarından bir miktar fazladır. Bu açıdan bakıldığında, Ocak 2003 ve Haziran 2011 dönemleri arasında, Türkiye'de faaliyet gösteren A Tipi yatırım fonlarında negatif-negatif performans gösterme eğilimi olduğu savunulabilir.
Özet (Çeviri)
Literature reveals studies on mutual fund performance analysis and persistency, with various results. Some studies support short term performance persistence, while the rest claiming no such persistency among the portfolios. This thesis is an attempt to analyze the performances of Turkish open-end mutual funds for the period of 2003-2010 and search for persistency by extending the time period to June 2011.For performance evaluation, single factor CAPM and Fama-French?s Three Factor Model are applied. Persistency analysis is done by tracking the relative fund performances on a monthly basis.The results of this study indicate that for the sample period, Turkish A Type mutual funds neither overperform nor underperform the overall market. Nearly all Jensen?s alphas are found to be zero, statistically significant. This is also an implication that the mutual funds are earning their expected returns in an efficient mutual fund market in Turkey.The Fama-French?s three factor model shows slightly better performance, on the other hand. The size and book to market equity factors are not found significant in general, however they are found jointly significant in all regressions.Persistency is analyzed by tracking the mutual fund performances on monthly basis. When some mutual funds showed negative or positive performance persistency during the period individually, but the overall picture demonstrates a balanced distribution of performance groups. The number Loser-Loser performances is slightly more than the other three groups, resulting in a tendency for short term negative persistency for the sample analyzed between the period of January 2003 to June 2011.