Women and occupational sex segregation in Turkish labor market, 2004-2010
Türkiye işgücü piyasasında kadın ve cinsiyete bağlı mesleki katmanlaşma, 2004- 2010
- Tez No: 321121
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Cinsiyete bağlı mesleki katmanlaşmanın yoksulluk ve gelir farklılıkları üzerindeki etkisi,ve meslek seçiminde görülen farklılıkların sebepleri değişik çalışmalarda elealınmınmıştır. Bunların arasında Türkiye üzerine güncel çalışmalar da bulunmasınarağmen Türkiye iş gücü piyasasında mesleki katmanlaşmayı ve meslek seçimini birlikteanaliz eden çalışma sayısı kısıtlı. Bu tezin amacı bu alandaki eksikliği tamamlamak ve engüncel Hanehalkı İşgücü verilerini kullanarak, Türkiye işgücü piyasası ve meslekikatmanlaşma yazınına katkıda bulunmaktır.Tezde beklendiği gibi, bahsedilen dönemdemesleki katmanlaşmanın sabit olduğu; fakat farklı meslek gruplarının katkılarında zamanabağlı olarak değişmeler bulunmuştur. Bunun yanı sıra, kadının ve erkeğin meslekseçimlerinde katkısı olan etkenlerin iki grubun kararlarını farklı şekilde etkilediğibulunmuştur. Cinsiyete bağlı mesleki katmanlaşmayı azaltmak amacı ile daha etkilipolitikaların hazırlanması için daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effects of occupational sex segregation on wage differentials and poverty, and thefactors behind the differentiation on occupational choices are analyzed in various studies.There are also recent studies analyzing Turkish case. However, there are limited attemptscombining both segregation and occupational decision in Turkish labor market. Thisthesis wants to fill this gap and as well as contribute the literature of Turkish labormarket and OSS, with analyzing the most current data of Household Labor ForceSurvey (HLFS) 2004-2010. It is expected to find stability in segregation in theperiod under consideration as verified by the thesis. It is found that thecontribution of different occupations to the extent of segregation also differs. Inaddition, differentiation with regard to factors on occupational choices of men andwomen are also found. Further analysis should be carried to make relevant andeffective policies to reduce occupational sex segregation.