Generational accounting in Turkey
Türkiye'nin nesilsel hesapları
- Tez No: 321122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DERİN GÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Auerbach, Gokhale ve Kotlikoff (1991) tarafından geliştirilen Nesilsel Hesaplama (NH), maliye politikalarının farklı nesillere olan etkisini ölçmek için kullanılan alternatif ve dinamik bir yöntemdir. Yöntem, bugünün ve gelecek nesillerin ödeyeceği net vergilerin şimdiki değerinin, devletin net değeriyle olan toplamının, devletin gelecekteki tüketimini karşılamaya yeterli olması gerektiği ilkesine dayanır. Geleneksel borç sürdürülebilirliği hesaplamalarının aksine NH, vergi yükünün nesiller arası dağılımını ortaya çıkarır ve nesilsel dengesizliğin giderilmesi için politika önerilerinde bulunur. Bu çalışma Türkiye için ilk nesilsel hesapları vermekte ve Türkiye'nin mali görünümünü gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle karşılaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Generational Accounting (GA), developed by Auerbach. Gokhale and Kotlikoff (1991) is an alternative and dynamic method employed in measuring the impact of existing fiscal policies on current and future generations. The method is based on the government?s intertemporal budget constraint which principally requires that the present value of current and future generations? net tax payments plus the existing net wealth be sufficient enough to cover for government?s future consumption. In contrast to the traditional and static measures of fiscal sustainability, GA method reveals the intergenerational distribution of tax burden and helps identifying the policies that can alleviate the generational imbalance. This paper constructs and presents the first set of generational accounts for Turkey in an attempt to measure the generational gap and compare the Turkish intergenerational fiscal outlook to a number of developed and developing countries.