Banks and monetary policy transmission mechanism: An empirical analysis for Turkey
Bankalar ve para politikası aktarım mekanizması: Türkiye için ampirik bir analiz
  1. Tez No: 321129
  2. Yazar: EKİN AYŞE ÖZŞUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de parasal aktarım mekanizmasının özelliklerini, bankaların rolü üzerinde özel bir vurgu ile, ampirik olarak incelemektir. Bankacılık sektörüne mikro düzeyde bakarak ve dinamik panel veri modelleme yöntemleri kullanarak, politika faiz oranı değişimine karşı bankaların kredi verme ve risk-alma tepkilerindeki farklılaşma analiz edilmektedir. Birinci makale, parasal aktarımda banka kredi kanalının ampirik bir analizidir. Bu bağlamda, 1988-2009 döneminde faaliyette bulunan bankaların kredi verme davranışı incelenmiştir. 2000-01 krizi sonrasında politika tutumundaki değişiklikler ve finansal sistemdeki gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, kredi kanalının işleyişinde bir farklılık olup olmadığını incelemek amacıyla, iki alt dönem için: 1988-2001 ve 2002-2009, ayrıca analiz yapılmıştır. Ampirik bulgular, 1988-2009 döneminde, bankaların para politikası değişikliklerine tepkilerinde kesitsel farklılık olduğunu göstermektedir. Kriz öncesi ve kriz sonrası dönemlerin sonuçlarına dair, etkin bir banka kredi kanalının 1988-2001 döneminde var olduğu ancak etkisinin ondan sonra daha güçlü hale geldiği bulunmuştur. Bunun yanında, iki alt dönem arasında, para politikasının kredi arzı üzerindeki etkisinde banka özelliklerinden kaynaklanan dağılımsal etkilerde önemli farklılıklar vardır. İkinci makale, 2002-2012 dönemi için üçer aylık verileri kullanarak, parasal aktarımda risk-alma kanalının işlerliğinin olup olmadığını araştırmaktadır. Analizde dört alternatif risk ölçüsü kullanılmıştır: üç muhasebe-tabanlı risk göstergesi ve bir piyasa-tabanlı risk göstergesi. Bulgularımız, düşük faiz oranlarının bankaların risk-alma davranışı üzerinde bütün risk ölçüleri için pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Bankalara özgü özelliklerle ilgili olarak, sonuçlarımız, büyük, yüksek likiditeye sahip ve yüksek sermayeli bankaların risk-almaya daha az eğilimli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to empirically explore the characteristics of the monetary transmission mechanism, with a particular emphasis on the role of banks, in Turkey. By looking at the banking sector at the micro level and exploiting dynamic panel data modeling approaches, the heterogeneity in banks? response in terms of their lending and risk-taking to changes in policy interest rates is analyzed. The first essay is an empirical analysis of the bank lending channel of monetary transmission. In this regard, the lending behavior of banks operating over the period 1988-2009 is examined. Given the changes in the policy stance and developments in the financial system following the 2000-01 crisis, the analysis is further conducted for the two sub-periods: 1988-2001 and 2002-2009, to examine whether there is a change in the functioning of the credit channel. Empirical evidence suggests cross sectional heterogeneity in banks? response to monetary policy changes during 1988-2009. Regarding the results of the pre-crisis and post-crisis periods, it is found that an operative bank lending channel existed in 1988-2001, however its impact became much stronger thereafter. Furthermore, there are significant differences in the distributional effects due to bank specific characteristics in the impact of monetary policy on credit supply between the two sub-periods. The second essay investigates the existence of risk-taking channel of monetary policy by using quarterly data over the period 2002-2012. Four alternative risk measures are used in the analysis; three accounting-based risk indicators and a market-based indicator. Our findings show that low levels of interest rates have a positive impact on banks? risk-taking behavior for all risk measures. In terms of bank specific characteristics, our results imply that large, liquid and well-capitalized banks are less prone to risk-taking.