Exports and clusters: A spatial econometric analysis on Ankara and İstanbul OİZS
İhracat ve kümeler: Ankara ve İstanbul OSB'leri üzerine mekansal ekonometrik analiz
- Tez No: 321128
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Organize Sanayi Bölgeleri (OSB), Türkiye'deki başlıca ve önemli endüstri politikalarından birisidir. 2012 yılında, OSB'lerin sayısı, 148'i faaliyette ve 115'i de planlanan olmak üzere toplamda 263'tür. Firmalar arasındaki ağlar, neo-klasik iktisatçılarca öngörülen bir ülkenin iktisadi büyümesi içinkaçınılmaz olarak gerekli olan bilgi saçılmalarını ortaya çıkarmaktadır.Bu tezde, amacımız Ankara ve İstanbulda OSB-içi ve endüstri-içi bilgi saçılmalarının olup olmadığını bir ihracat kararı fonksiyonu kullanarak test etmektir. Çalışmada, bölgesel birimler arasında mekansal bağımlılığı dikkate almasından dolayı mekansal ekonometri metodu tercih edilmiştir.Veri seti olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından toplanan ?Saha Araştırması Anketi? kullanılmıştır. Bu veri setinde 2004 ve 2007 yılları arasında 81 ilden 24 imalat sanayine ait 62.137 firma düzeyinde gözlem bulunmaktadır. Veri temizlendikten sonra Ankara için 1545 ve İstanbul içinde 1172 gözlem kalmıştır.Mekansal bağımlılık gözardı edilmediğinde, Ankara ve İstanbul için OSB içi ve endüstri-içi ilişkilerde firma büyüklüğü (toplam işçilerin logaritması ile temsil edilen), teknoloji (bilgisayar kullanımı ile temsil edilen), organizasyonel yakınlık ve yöneticinin yabancı dil bilgisi, ihracat kararının ortak belirleyicileridir. Bu değişkenlerin yanı sıra, Ankara'da yüksekyetenekli işçilerin oranı, İstanbul'da ise küme yakınlığı anlamlıdır. Ankara'da OSB-içi ilişkilerde toplam etkinin üçte biri mekansal etkilerden kaynaklanırken endüstri-içi ilişkilerde bu oran toplam etkinin dörtte biridir. İstanbul'da her iki ilişki için de toplam etkinin dörtte biri mekansal etkilerden ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organized Industrial Zones (OIZs) are used as a main and important industry policy tool in Turkey. In 2012, the number of OIZs is 263 with 148 active and 115 planned ones. Network between the firms reveal the knowledge spillovers which is inevitable for economic growth of a country for neo-classical economists.In this thesis, existence of intra-OIZ and intra-industry knowledge spillovers in Ankara and Istanbul is tested by the help of an export decision function. As it considers the spatial dependence between the regional units the spatial econometric method is preferred for the analysis. The data set is taken from the ?Field Research Survey? of Small and Medium Enterprises Development Organization (SMEDO). It consists of 62,137 firm level observations from 24 manufacturing industries in 81 provinces between 2004 and 2007. After the cleaning process of the data, 1545 and 1172 observations are left for Ankara and Istanbul, respectively.The results show that the size of the firm (which is proxied by logarithm of total labor), technology (which is proxied by computer usage), organizational proximity and foreign language knowledge of the administrator are the common determinants of export decision for Ankara and Istanbul for both intra-IOZ and intra-industry relations when spatial dependence is not ignored. Besides these variables, in Ankara percentage of high skilled labor is significant while in Istanbul cluster proximity is significant. Moreover, for Ankara while for intra-OIZ relations the spatial effect is one third of the total effect, it is one fourth of the total effect for intra-industry relation. For Istanbul one fourth of the total effect is from spatial effects for both intra-OIZ and intra-industry relations.