The determinants of original sin
Temel günah probleminin nedenleri
  1. Tez No: 321130
  2. Yazar: DENİZ ARINSOY MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Temel günah problemi ekonomi literatüründe ülkelerin uluslararası piyasalarda kendi döviz cinsinden borçlanamamaları (hatta yerel piyasalarda uzun vadeli olarak) tanımlamıştır. Problemin uluslararası ve yerel olmak üzere iki boyutu bulunmaktadır. Bu tezin amacı temel günah probleminin nedenlerine ilişkin öne sürülen bazı teorilerin sınanmasıdır. Çalışmanın sonucunda ülke ekonomisinin büyüklüğünün ülkelerin temel günah probleminin uluslararası bileşeninde önemli bir etken olduğu tespit edilmiştir. Ülkenin ekonomik ve finansal gelişmişlik düzeyinin problemin çözümünde önemli olduğu bulunmuştur. Güçlü politika ve kurumların, kredibilitesi yüksek bir para politikasının ve dalgalı kur rejiminin varlığı sorunun açıklanmasında önem arz eden diğer faktörler olarak belirlenmiştir. Etkin çalışmayan kredi piyasasının varlığı ve sözleşmelerin uygulanmasında yaşanılan aksaklıklar ülkeleri söz konusu problem açık hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Original sin in economy literature is defined as the inability of countries to borrow in domestic currency from abroad (even from local markets with long maturities and fixed-rate). There are two dimensions of the problem, international and domestic. In this thesis, some of theories on determinants of international original sin phenomenon are investigated. The results suggest that absolute size of the economy is a significant determinant of the international original sin. Financial and economic development is also found to be necessary in order to redeem from the original sin problem. Existence of strong policies and institutions, monetary credibility, and flexible exchange rate regime are found as other significant factors in terms of explaining the phenomenon. Countries that faces credit market imperfections and poor contract enforcement more prone to original sin problem.