İslam aile hukukunda kadınlara tanınan mali haklar
  1. Tez No: 32113
  2. Yazar: H. İBRAHİM ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
VI ÖZET İslâm aile hukukunda, üzerinde en çdk durulan konulardan birisi de kadınlara tanınan haklardır. Biz bu konuyu kapsamı geniş olacağından mali haklar olarak sınırladık. Çalışmamızın amacı, İslâmın aile hukuku kapsamında kadınlara tanıdığı mali haklan.insanlara asıl berraklığı ile sunmak, bu konuda birikmiş yanlış kanaatler ve süregelen yanlış uygulamaların düzeltilmesine katkıda bulunmaktır. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki kadın ve erkeklerin yaratılış hikmetleri göz önünde bulundurulmadan, bu konuda sağlıklı bir değerlendirme yapılması mümkün değildir. Tezimizi kaleme alırken İslâm hukukunun temel kaynaklarından istifade etmiş olmakla beraber, yeni yeni ortaya çıkan problemler üzerinde, İslâm hukukunun temel prensiplerini gözönüne alarak yorumlar yapan, günümüz ilim adamlarının çalışmalarından yararlanmayı da ihmal etmedik. Bu çalışmanın neticesinde İslâmın kadınlara tanıdığı mali hakların, erkeklere tanınan mali haklar ve sorumluluklara göre kadınlar ile erkekler arasında bir denge gözetilerek tanındığı ve İslâm hukukunda kadınların sınai, zirai, ticari vesaire olmak üzere ekonomik faaliyetlerinin herhangi birini sınarlayıcı bir hüküm bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT One of the most argumented subjects in the family law of Islam is the women rights. The extensiveness of the subject limited us only with the financial righst. The aim of this study is to present the financial rights of women given by Islamic family law with a clear definition to the public and to help to improve the accumulated wrong opinions and the continuing wrong applications until today. However it must not be forgotten that it is impossible to make a bealthy determination without the divine reason of the creati on of women and man. Although we have used the basic sources of Islamic law while preparing cur thesis we have not neglected to use the studies of today's scien tists that were about their comments on the problems newly come into being with taking the basic principals of Islamic law into consideration. As a result of this study it is concluded that the financial rights of women in Islamic law were given in a balance with the financial rights and responsibilities of men and there were no limiting judgements on the industrial, agricultural, commercial and similar economic activities of women.