Syrian foreign policy from independence to the baath party's accession to power:1946-1963
Bağımsızlıktan Baas partisi'nin iktidara gelişine kadar Suriye dış politikası: 1946-1963
- Tez No: 321153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tezde, 1946 ve 1963 arasında Baas öncesi dönem Suriye dış politikası analiz edilmektedir. Tezin ana hedefi Suriye dış politikasının temel karakteristiğini incelemektir. Bu tez, Suriyeli politikacıların dış politika anlayışının onların sınıf, ideoloji ve politik yönelimlerine bakılmaksızın, içerisinde çıkar hesapları, değişen ittifaklar ve dış patronajın özel bir yere sahip olduğu tarihsel kökleri olan bir pragmatizme dayandığını savunmaktadır. Suriye dış politikasında pragmatizmi anlamak için, Suriye dış politikasının unsurları birbiriyle etkileşim halinde olan iç, bölgesel ve uluslararası çevrelerine bakılarak incelenecektir. Suriye dış politikasının birbiriyle bağlantılı bu üç çevre ve Suriyeli politikacıların bu çevrelerden gelen fırsatlar ve sorunlara verdikleri pragmatik cevaplar tarafından şekillendirildiği gösterilecektir. 1946 ve 1963 arasında Suriye politikası, hizipçilik, peş peşe gelen darbeler ve karşı darbeler şeklinde aşırı bir istikrarsızlık olarak karakterize edilebilir. Bu tez ayrıca darbeler ve dış politika arasındaki ilişkiyi ve darbelerin Suriye dış politikasını etkileyip etkilemediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pre-Baath period of Syrian foreign policy between 1946 and 1963 is analyzed. The main objective of this thesis is to examine the main characteristics of the Syrian foreign policy. This thesis argues that foreign policy perception of Syrian politicians regardless of their class, ideology and political orientations depended on historically rooted pragmatism in which interest calculations, shifting alliances and external patronage had special importance. In order to understand pragmatism in Syrian foreign policy, determinants of Syrian foreign policy will be examined by looking at three interacting environments: the domestic, regional and international. It will be showed that Syrian foreign policy was shaped by these interlinked environments and pragmatic responses of Syrian policymakers to opportunities and challenges coming from these environments. Syrian politics from 1946 to 1963 can be marked by excessive political instability in the form of factionalism, successive coup d?états and counter-coups. This thesis also examines the relationship between coups and foreign policy and whether coups affected Syrian foreign policy or not.