The EU ? Turkey Customs Union: A fairy tale about Turkish Europeanization
AB ? Türkiye Gümrük Birliği : Bir Avrupalılaşma masalı
- Tez No: 321154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, 1995 yılı mart ayında Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan Gümrük Birliği'ne giden süreci incelemektedir. Bahsi geçen anlaşma/karar, Türkiye açısından, akademik çalışmalarla net bir şekilde ortaya konabilmiş ekonomik bir kazanıma yol açmadığı gibi, siyasi anlamda da gerek egemenlik hakları ve ticari bağımsızlığın devri, gerek Kıbrıs sorununda doğrudan Türkiye'nin elini zayıflatması bağlamında önemli kayıplara sebep olmuştur. Kamuoyuna AB'ye giden yolda önemli bir adım olarak yansıtılan Gümrük Birliği ile Türkiye, AB'den ithal edilen sanayi ürünlerine uyguladığı gümrük vergilerini kaldırmış ve üçüncü ülkelerle olan ticaretinde AB'nin gümrük tarifelerini uygulama sözü vermiş, böylece üyelik müzakerelerinde kullanabileceği önemli bir kozu da elinden kaçırmıştır. Bu çalışmanın amacı, büyük ölçüde dönemin günlük gazetelerinden yola çıkarak, 70'li yıllardan itibaren konunun Türkiye'de farklı kesimlerce nasıl ele alındığını incelemek ve bu talihsiz kararın hangi gerekçeyle meclis onayına dahi sunulmadan alelacele imzalandığını anlamaya çalışmaktır. Kısa vadeli iç politika hesapları bir yana bırakılacak olursa, Gümrük Birliği anlaşması/kararı, 90'ların karmaşık ortamında Türkiye'nin siyasi ve iktisadi seçeneklerini kısıtlayarak Avrupa Birliği mevzuatına uzun vadede tek yanlı bağlanmasına sebep olmuş ve gelecek hükümetlerin siyasi manevra alanını kısıtlamıştır. Gümrük Birliği, basit bir ticari anlaşma olmaktan öte, hızla değişen uluslararası ortam ve ülke koşullarında kapsamlı bir siyasi hareket alanı belirleyerek neoliberal politikaların bu ?milli hedef? uğruna sorgusuzca uygulanmasının kapısını aralayan çok önemli bir anlaşma olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the historical process which led to the signing of the Customs Union Agreement/Decision between the EU and Turkey. For not only is the positive economic impact of the Customs Union on Turkish economy rather questionable, but also it has meant clear political losses for the country as she had to surrender her trade autonomy and gave significant concessions in the Cyprus issue to make the EU approve it. Via the Customs Union which was introduced by Turkish authorities as a stepping stone to the EU membership, Turkey indeed suppressed all industrial custom duties in her trade with the EU and has started implementing EU tariffs in her trade with the third countries, losing in return a significant diplomatic stake to be used in her full membership negotiations with the EU. This study attempts to analyze different perceptions in Turkey over this issue since the 1970s in order to understand why this unfortunate decision was taken without even the approval of the National Assembly. It will finally argue that besides the incumbent Government?s short-term electoral expectations, the Customs Union has paved the way for Turkey?s one-sided integration to the EU legislation within the chaotic political atmosphere of the 1990s, and hence helped limit the economic, if not the political, policy options of any future government. Thus, the Customs Union was not about trade relations only but ensured a more comprehensive framework for political action that locked in Turkey?s policy choices to a neoliberal path in a rapidly changing global and domestic political atmosphere.