The emergence of Albanian national identity and three figures: Şemsettin Sami, İsmail Kemal, Fan S. Noli.
Arnavut ulusal kimliğinin doğuşu ve üç ideolog: Şemsettin Sami, İsmail Kemal, Fan S. Noli.
  1. Tez No: 321159
  2. Yazar: ENDRİ ZİU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZANA ÇİTAK AYTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez Arnavut milli kimliğinin doğuşunu incelemektedir. Bu süreci iki farklı döneme ayırmaktadır. İlk dönem Prizren Ligi ile başlar ve Arnavutluk'un bağımsızlığına kadar devam eder. İkinci dönem ise bağımsızlıktan sonraki dönemdir. Bu tez, Arnavut milliyetçiliğinin doğuşunu Arnavut aydınların entelektüel aktivitelerin ve özellikle üç önemli ideoloğun düşünceleri çerçevesinde anlamaya çalışmaktadır. Şemsettin Sami, İsmail Kemal ve Fan S. Noli'nin düşünce dünyası modernleşme sürecinin ve uluslararası gelişmeler etkenlerinin ışığında, etnik bir Arnavut kimliğinden Arnavut ulusal kimliğine geçişi anlamamıza yardımcı olacaktır. Dil, yurt ve mit Arnavut milli kimliğinin üç temel unsurlarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis will examine the emergence of Albanian national identity. It will analyze this process in two different phases. The first phase includes the period after the League of Prizren until the independence. The second phase starts after the independence. This thesis will try to understand this process by focusing on the intellectual activity of the Albanian intellectuals and mainly on the intellectual thoughts of three Albanian figures: Şemsettin Sami, Ismail Kemal, and Fan S. Noli. These intellectuals formulated their ideas on the basis of both the process of modernization and the international context. As such, they enabled the transition from a mere ethnic Albanian identity to an Albanian national identity. The main components of the Albanian national identity analyzed in this thesis are language, territory, and myth.