Kosova Devleti'nin yeniden inşa sürecinde uluslararası aktörlerin rolü
The role of international actors in the reconstruction process of the Kosovo State
- Tez No: 586240
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Soğuk Savaş Sonrası değişen uluslararası dengeler nedeniyle Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti de bir değişim sürecine girmiş, bu değişim süreci yeni devletlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu dağılma sürecinin son halkası ise“Kosova”olarak kabul edilir. Bölgenin hâkimi olma noktasında çatışan Sırp tezleri ve Arnavut tezleri nedeniyle, bu bölge etnik temizliğe varan şiddet eylemlerine sahne olmuştur. NATO'nun BMGK'nın kararı olmadan bölgede gerçekleştirmiş olduğu müdahale uluslararası hukuk açısından çok tartışılır olmakla birlikte“insani müdahale”kavramı adı altında bu sorun giderilerek meşruluk yaratılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, NATO'nun bu müdahalesinden hareketle ortaya çıkan ve müdahale sonrasında 1244 sayılı BMGK kararıyla bir kez daha ortaya çıkan Kosova sorununun uluslararası denetim altında nasıl çözümlenmeye çalışıldığını temel almaktadır. Müdahale sonrasında ortaya çıkan statü sorununun, Sırbistan ve Rusya gibi devletlerin Kosova Devleti'nin bağımsızlığına karşı tutumları nedeniyle tek taraflı bir bağımsızlık ilanı ile çözülmeye çalışılması ve denetimli bir bağımsızlık sürecinde siyasi, ekonomik ve hukuki ve hatta toplumsal açıdan devletin yeniden inşa edildiği süreçte uluslararası aktörlerden; ulusal devletler ve uluslararası örgütlerin, bu süreci nasıl gerçekleştirilmiş olduğu da çalışmanın temel dinamikleridir. Bu açıdan bölge de başat konumda olan devletlerden ABD, Türkiye, Rusya ve ekonomik ve güvenlik bağlamında bağımlı olduğu Sırbistan ele alınmış bu devletlerinde etkili olduğu BM, NATO, AGİT ve AB'de yeniden inşa kavramı üzerinden Kosova Devleti üzerindeki etkileri verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the changing international balances after the Cold War, the Socialist Federal Republic of Yugoslavia also entered a period of change and this process of change led to the emergence of new states. Kosovo is the last separated region. This region has been the center of many wars throughout history, taking into account the geopolitical importance of the Balkans. This region has been the scene of violent acts against ethnic cleansing, because of the conflicting Serbian theses and Albanian theses. NATO's intervention in the region without a decision of the United Nations Security Council is highly debated in international law. This problem has been solved with“the concept of humanitarian intervention”to create legitimacy. After the NATO intervention, the Kosovo issue reappeared with the UNSC Resolution 1244. This study explains how the Kosovo problem is solved under international supervision. The problem of the situation that emerged after the intervention was tried to be solved by a unilateral declaration of independence because of the attitude of the states such as Serbia and Russia to the independence of the State of Kosovo, and in the period of re-building of the state in political, economic and legal and even social terms in the process of supervised independence; how national states and international organizations carried out this process are the basic dynamics of the study. The state of the dominant position of the US, Turkey, Russia and Serbia were discussed. The effects of international organizations such as the UN, NATO, OSCE and the EU on the reconstruction of the Kosovo State have been tried to be explained.