Avrupa ve Birleşmiş Milletler temelindeki anlaşmaların Türkiye'deki cezaevi reformu sürecindeki yeri: Türk yasal sisteminde F-tipi cezaevi uygulamasında ülke içindeki dinamiklere karşı dışsal girdilerin etkilerinin bir değerlendirmesi
The place of the european and the United Nations based agreements in prison reformation process in Turkey: An evaluation of the effects of internal dynamics versus external inputs on the application of F-type prisons in Turkish legal system
  1. Tez No: 321160
  2. Yazar: TOLGA ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez Türkiye'nin F-Tipi Cezaevleri konusunda yaptığı yasal ve kurumsal uygulamaların, taraf ülkelerin cezaevi sistemleri nezdinde belli standartlar öngören Avrupa ve Birleşmiş Milletler menşeli anlaşma ve dökümanlarla ne ölçüde bağdaştığını değerlendirmektedir. Bu anlamda, tezde iki aşamalı bir analiz yapılmıştır: Bir yandan, F-Tipi Cezaevi reformu sürecinin detaylı olarak anlaşılabilmesi için Türk cezaevi sistemine dair ilgili yasal düzenlemeler ve kurumsal yapı, yani iç dinamikler, incelenmiştir. Öte yandan, Avrupa ve Birleşmiş Milletler çıkışlı dökümanlar ve bu kurumların oluşturduğu cezaevi izleme kurullarının F-Tipi Cezaevleri ile ilgili hazırladıkları resmi raporlar mercek altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to evaluate the compatibility of the legal and institutional policies about F-Type Prisons applied by Turkish State with the European and the United Nations Based Agreements and Conventions which stipulate certain standards for the penitentiary system in the high contracting party states. It tries to make two level analysis: On the one hand, the relevant Turkish codes and the institutional settings of the penitentiary system in Turkey, namely internal dynamics, are examined in order to chart the ground for the F-Type Prison reforms. On the other hand, the thesis attempts to depict the European and the United Nations based documents as well as the formal reports of the monitoring bodies of them about F-Type Prisons in Turkey.