Kur'an'a göre Hz. Salih, Hz. Lut, Hz Şuayb kavimlerinin inkırazında ma'siyetin rolü
According to the Qur'an disobedience roles for Holy Salikh, Holy Lout and Holy Shooib tribles
  1. Tez No: 32116
  2. Yazar: ZEKİ TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kur'ân'ı Kerimde adlan geçen kavimlere ait kıssalar oldukça fazla bir yer tutmaktadır. Allah Teâla bunların yaşayış tarzlarını değişik şekillerde zikretmekte ve insanların bunlardan ibret almasını istemektedir. Bu kıssaların hepsi de gerçekleşmiş vakıalardır. Bunlardan Hz. Salih, Hz. Lut ve Hz. Şuayb kavimlerinin yaptıkları günahlar ve bu günahlar sebebiyle helak oluşlarına dikkat çekilir. Allah Teâlâ kainatta yarattığı her şeyi bir kanun çerçevesinde yaratmış. Zikri geçen bu kavimler de Allah'ın koyduğu kanunlar muvacehesinde incelendiği vakit bu günkü toplumların yükseliş ve çöküş nedenleri daha iyi anlaşılır. Allanın toplumlar için koyduğu kanunlara uyanlar dünya ve âhirette saadete ulaşırken, uymayanlar ise helak olmuş ve tarih sahnesinden silinmişlerdir. Toplumların yükseliş ve çöküşlerini takdir eden Allahtır, fakat sebeplerini hazırlayan insanlar olmuşlardır. Allah kimseye zulmetmez, insanlar Allah'a itaat etmeyerek kendilerine zulmederler.
Özet (Çeviri)
The Litlle Stories in the Qur'an which belong to different tribes consist many spots. Allah tells about their social-life to be different style. And He wants the mankind to get each important moral-lessons of these spots. All these moral stories had been happened time and time along the world history. Aljmight Allah tells and gets attention especially about Holy Salikh, Holy Lout and Holy Shooib tribes and He goes on for their disobediences to their perishes! Because Allah created everything in the universe according to a determined size. If you get an inguiry about these tribes, you will see that, they had been perished only because of their disobediences. And of course, you will see that, the same life style the mankind has today, too! That's why, many nations aren't on stable life balance. Therefore, we will have more an important result; some tribes which obeyed to the Qur'an'ic rules and they had reached real happiness for then and the following world. But the others who didn't live for the rules of Allah, so they had been perished by Him. Namely, our main aim must be to get happiness for each world for the mankind even/time! Allmight Allah appreciates His slaves life style only, Namely, the mankind are under His control everytime. But the tribes make ready their end with these sensual life styles. Because Allah never gets a trouble for His a slave! On the other hand, the humen get heavy torture about their life by themselves for not to obey the rules of Allah.