Global development of textile and apparel industry in the aftermath of agreement on textile and clothing (1995)
1995 tarihli tekstil ve hazır giyim anlaşması sonrası küresel tekstil ve konfeksiyon endüstrisinin gelişimi
  1. Tez No: 321170
  2. Yazar: BARIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
1995 yılında yürürlüğe giren Tekstil ve Hazır Giyim Antlaşması ile 20. yüzyılın ikinci yarısında gelişmiş ülkeler tarafından uygulanmaya başlayan tekstil ve hazır giyim endüstrisindeki kotaların kaldırılmasına karar verilmiştir. Böylece, sektördeki tüm kota uygulamaları, on yıllık bir zaman dilimi içerisinde kademeli olarak kaldırılacak ve 2005 yılı itibariyle tüm ürünlerin ticareti serbestleşmiş olacaktı. Bu sayede, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeler, belli başlı pazarlara kolay geçiş hakkına sahip olacaklardı. Ne var ki; Çin'in 2001 yılında DTÖ'ye katılımı, bu varsayımda bir kırılıma sebep oldu. Bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti, gelişmiş ülke pazarlarında, diğer gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin aleyhine olacak şekilde, paylarını arttırdı. Bu dönemde en çok merak edilen konulardan biri 2005 öncesi dönemde tercihli ticaret yoluyla, gelişmiş ülke pazarlarına kotasız giriş kolaylığına sahip olan, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin, Çin karşısında nasıl bir performans sergileyeceğiydi. Bu çalışmada, dünyanın en büyük tekstil ve hazırgiyim pazarları olan, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, bu ülkelerle tercihli ticaret anlaşmasına taraf olan gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin, Çin karşısında, nasıl bir performans sergilediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With signing of Agreement on Textile and Clothing which entered into force in 1995, it was decided to abolish quantity limitations applied by the developed countries since the second half of 20th century. By this way, restrictions in the developed country markets against the developing countries would be lifted gradually in a ten year period and the liberalization in textile and clothing markets would be realized from 2005 onwards. This would provide smooth access to major markets for all the developing and least developed countries. However, China?s accession to WTO in 2001 created a breakthrough in this assumption. Hereafter, China increased its shares in the developed countries? markets at the expense of other developing countries. One of the matters wondered most during this period was how would the developing and least developed countries, that had quota-free entrance to the developed countries? markets, perform against China. This study focuses on the export performances of developing and least developed countries, that have had preferential trade agreements with European Union and the United States of America, against China in those markets.