Regulation theory and economic crises: The cases of Greece and Turkey
Düzenleme teorisi ve ekonomik krizler: Tunanistan ve Türkiye örnekleri
  1. Tez No: 321171
  2. Yazar: ÇAĞAN ÜÇTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez dünyada son yıllarda meydana gelen ekonomik krizleri Düzenleme Teorisinin bakış açısından incelemektedir. Tez, öncelikle 2009 Yunan Krizine ve 2000-2001 Türkiye Finansal Krizlerine odaklanmaktadır. Ayrıca, söz konusu krizlerin çıkış noktasını daha iyi kavrayabilmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin yaşadığı kriz de tez kapsamında incelenmiştir. Tez kapsamında, Düzenleme Teorisinin Türk ve Yunan krizlerini çözümlemek için yeterli bir analitik araç olup olmadığı ve yine bu krizlerin Düzenleme Teorisinin ileri sürdüğü kriz tanımlarına uyup uymadığı soruları yanıtlanmaya çalışılmıştır. Sonuç itibariyle Düzenleme Teorisinin tezde ele alınan krizlerin oluşumu ve yapılarını büyük ölçüde açıklayabildiği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the economic crises of recent years through the lens of the Regulation Theory. It focuses on the Greek Crisis of 2009 and the Turkish Financial Crises of 2000 and 2001. Furthermore it also analyzes the crisis in the United States to give a better grounding for the current crises. The thesis tries to answer the questions of whether or not Regulation Theory proves to be a sufficient tool for analyzing these crises and whether or not these fit the definition of crisis that the Regulation Theory puts forward. It is argued that Regulation Theory explains to a great extent both the causes and the structure of the crises.