The Rise of ATAKA in Bulgaria
Bulgaristan?daki ATAKA Partisinin Yükselişi
- Tez No: 321169
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez ATAKA Partisi'nin Bulgar siyasetinde yükselişini ve bu yükselişin sürdürülebilirliğini analiz etmektedir. Tezin birinci bölümü Bulgaristan'daki otoritaryanizmin köklerini belirlemektedir. Tezin sonraki bölümü komünist Parti dönemimin sona ermesinin ardından Bulgaristan'ın geçirdiği yeniden yapılanma ve değişim süreçlerini ele almaktadır. Tezin son bölümü ise Bulgaristan'da otoritaryanizmin yeniden üretimesi ve buna bağlı olarak son yıllarda ATAKA partisinin yükselişini açıklamaktadır. Tezin ana argümanı, partinin yükselişi beklenmedik ve hızlı olsa da, bu olayın Bulgaristan'daki derin tarihsel geçmişi olan otoritaryanizmin yeniden üretimi sonuçu olmasıdır. Son yıllarda bu otoritaryanizmin yansıması ATAKA partisi ve onun ırkçı-yabancı düşmanlığı içeren söylemleriyle olmuştur. 2009 genel seçimleri itibariyle ATAKA'nın oy oranı büyük oranda düşmüş ve uzun dönemdeki geleceği sorgulanıyor olsa da, Bulgaristan'da benzer hareketlerin tarihsel ve konjonktürel nedenlerden dolayı her zaman yeri olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses ATAKA?s rise as a prominent actor in Bulgarian politics and to what extent this success is sustainable. The first section seeks the roots of authoritarianism in Bulgaria. The following section focuses on the restructuring and transformation in Bulgaria following the end of the Communist Party rule. The last section examines the reproduction of authoritarianism Bulgaria which is manifested through the rise of ATAKA in the last few years. Main argument of the thesis is that while the party?s success has been rather fast and unexpected in the beginning, it was a result of the recreation of authoritarianism that has been present in the Bulgarian history and manifested itself through ATAKA and its xenophobic-racist rhetoric since 2005. While the sustainability of ATAKA?s success in the long-term is in question considering its decline in the 2009 parliamentary elections, there is always the possibility of the authoritarianism resurfacing through different mediums, if not through ATAKA.