An investigation of the relationship between working memory capacity and verbal and mathematical achievement
İşler bellek kapasitesi ve sözel ve matematiksel başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 321185
  2. Yazar: AYŞEGÜL LEBLEBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM SAĞIN-ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalısma, isler bellek kapasitesi ve sözel ve matematiksel basarı arasındaki iliskiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalısmaya, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ?ngilizce Hazırlık Birimi'nde eğitim görmekte olan 60 öğrencikatılmıstır. ?sler bellek kapasitelerini ölçmek üzere, bir basit (Sayı Dizisi Testi) ve bir karmasık (Okuma Uzunluğu Testi) kullanılmıstır. Katılımcıların sözel basarıları, hemanadilleri (Türkçe) hem de yabancı dilleri (?ngilizce) olarak ölçülmüstür. Anadillerindeki basarılarını ölçmek üzere, katılımcıların Yükseköğretime Geçis Sınavı 2010 Türkçe bölümündeki sonuçları; yabancı dildeki basarılarını ölçmeküzere ise Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu ?ngilizce Hazırlık Birimi Baslangıç Grupları Achievement I ve II sınavları kullanılmıstır. Matematiksel basarılarını ölçmek için ise, katılımcıların Yükseköğretime Geçis Sınavı 2010Matematik bölümündeki sonuçları kullanılmıstır. Toplanan veriler, bir istatistik programı (SPSS sürüm 18.0) ile analiz edilmistir. Analiz sonuçları, isler bellek kapasitesi ve sözel ve matematiksel basarı arasında bir iliskinin varlığını ortayakoymustur. Bu sonuç, kisilerin isler bellek kapasitesi arttıkça, sözel ve matematiksel basarılarının da artabileceği ihtimali yönünden yorumlanmıstır. Bu yorum, islerbellek kapasitesinin artırılabilmesi ile isler belleğin sorumlu olduğu diğer birçok bilissel sürecin de iyilestirilebilmesi önerisiyle sonuçlandırılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to find out the relationship between Working Memory Capacity and Verbal and Mathematical Achievement. The participants were 60 students at Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English. Formeasuring working memory capacity, one simple (Digit Span Task) and one complex (Reading Span Task) were used. Verbal achievement of the participants was measured both in their native language (Turkish) and their foreign language(English). For measuring their native language achievement, the participants? Turkish scores in Yükseköğretime Geçis Sınavı 2010 (Transition to Higher Education Examination); and for measuring their foreign language achievement, the participants? scores in Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English Elementary Groups Achievement Exams I and II were used. For measuring their mathematical achievement, the participants? Mathematicscores in Yükseköğretime Geçis Sınavı 2010 (Transition to Higher Education Examination) were used. The data was analyzed using a statistical package program(SPSS Version 18.0). The data analysis results revealed that there is a relationshipbetween working memory capacity and verbal and mathematical achievements of the participants. It was tentatively concluded that, as the working memory capacity of the participants increase, so might their achievement in verbal and mathematicalsubjects. This result was discussed in terms of its implications, which may be that, if working memory capacity could be improved; the cognitive processes which theworking memory is responsible for might also improve.