Processing of English idioms with body part components by native speakers of Turkish learning English with intermediate level of proficiency
Orta seviyede İngilizce bilen ana dili Türkçe olan öğrencilerin vücut bölümleri bileşenlerinden oluşan İngilizce deyimlerini işlemesi
  1. Tez No: 321186
  2. Yazar: SAULE ABDRAMANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİLER HATİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, Türk öğrencilerin vücut bölümleri bileşenlerinden oluşan İngilizce deyimleri anlamalarını, budeyimlerin anlamını tahmin ederken kullandıkları stratejileri incelemektedir. İngiliz UlusalDerlem'den (İng. British National Corpus) on beş İngilizce deyim alınmış, bunlar kapsam genişliği vekullanım sıklığı kriterlerine uygun olarak seçilmiştir. Ayrıca deyimleri büyük oranda temsil eden veTürkçede benzeri ve karşılığı olan veya olmayan deyimler dahil edilmiştir. Araştırma, esas olarakinsan hayatında metaforların yaygın rolünü vurgulayan Kavramsal Metafor Teorisi'nin (Lakoff &Johnson, 2003; Lakoff, 1987) varsayımlarına dayanmaktadır. Bu çalışmaya Orta Doğu TeknikÜniversitesi farklı Bölümlerinden birinci sınıf öğrencileri dahil olmuştur. Geriye dönük veri toplamayöntemi uygulanmıştır; mevcut çalışmada verinin geçerliliği ve güvenilirliği üç araştırma yöntemiuygulayarak sağlanmıştır: anketler, görüşmeler, ve sesli düşünme protokolleri. Elde edilen veri,çalışmanın araştırma sorularına cevap bulmak için analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmayakatılan öğrencilerinin İngilizce deyimler anlamak için kavram sunumlar ve evrensel temeller aracılaradaha çok derneklere tercih ettikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis examines the comprehension of English idioms with body part components by Turkishlearners, i.e., the strategies they use when guessing the meaning of idioms. Fifteen English idiomsare taken from the British National Corpus and are selected to meet the criteria of the width of rangeand the frequency of usage; also idioms with a bigger amount of representation, as well as idiomshaving and not having Turkish analogues and equivalents are included. The research is mainly basedon the assumptions of the theory of Conceptual metaphors (Lakoff & Johnson, 2003; Lakoff, 1987)which emphasizes an extensive role of metaphors in humans? life. The study is conducted amongfirst-year students from different departments of Middle East Technical University (METU), Ankara.Retrospective data collection method is applied; the validity and reliability of data in the presentstudy is achieved by the application of three research methods: questionnaires, interviews, andthink-aloud protocols. The obtained data are analyzed, and it is found out that Turkish learnersprefer to comprehend English idioms through associations rather than concepts and universals.