The role of Judeo-Spanish in Sephardic identity
Judeo-Espanyol dilinin Sefarad kimliği üzerindeki rolü
- Tez No: 321201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Linguistics, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma 70'lerden itibaren Judeo-Espanyol diline yönelik olarak gelişen bilinçlenmenin nedenlerini anlamaya odaklanmaktadır. Bu bilinçlenmeyi 70'lerden itibaren Judeo-Espanyol dilini Sefarad kültürel mirasının korunması ve devamın önemli bir parçası olarak algılayarak dili ve kültürü muhafaza amaçlı kurulan başlıca İsrail'de olmak üzere onu takiben Türkiye ve dünyanın bir çok yerinde kurulan birçok enstitü, merkez ve üniversite departmanları izlemiştir. Judeo-Espanyol 'a yönelik bu farkındalık en genci 1945 doğumlu ve yine bu neslin yetiştirdiği Judeo-Espanyol konuşucularının çeşitli on-line etnik iletişim platformlarında paylaştıkları yaratıcı yazım faaliyetinin artması ve bunun cesaretlendirilmesiyle belirginleşmiştir.Şalom gazetesinin Judeo-Espanyol kısmı, aynı gazetenin Judeo-Espanyol eki El Amaneser ve on-line yazışma grubu Ladinokomunita Yahoo Group `tan oluşan etnik iletişim platformlarının analizi sonucunda, Judeo-Espanyol dilinde son dönemde yapılmış olan yaratıcı yazım faaliyetlerinin bir parçası olan geçmişteki Sefarad yaşamına ait hatıraların anımsanmasına yönelik faaliyetin bir Yahudi dili olan, Judeo-Espanyol'un halen konuşmakta olan topluluk tarafından içselleştirildiğini ve bu topluluk gözünde halen ?biz? kavramını ifade ettiğini göstermektedir.Etnik iletişim platformlarındaki Judeo-Espanyol yazım sayesinde Sefarad kimliğinin güçlenmekte olduğunu ve hatta bazı durumlarda yeniden oluştuğunu söylemek mümkündür. Sonuç olarak, bir Yahudi dili olan Judeo-Espanyol lisanındaki son dönemde yaratıcı yazım faaliyetlerinin Yahudi diline gömülü Sefarad kültürel mirasının korunması ve arşivlenmesi açısından çok önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on understanding the reasons for the consciousness emerged towards Judeo-Spanish starting from the late seventies. This consciousness was followed by the establishment of several institutions, centers and even departments at Universities mainly in Israel, later in Turkey and all over the world aimed at maintenance of Judeo-Spanish by perceiving it as the unique medium of the continuance of the Sepahardic cultural heritage. The mentioned awareness towards Judeo-Spanish has become salient through the rise and the encouragement of the creative writing produced on distinct ethnic communication platforms by several Judeo-Spanish speakers composing of both native speakers and the generation raised by them, the youngest of whom was born around 1945.As a result of the analysis of three ethnic communication platforms which consist of Judeo-Spanish part of Şalom newspaper, Şalom?s entirely Judeo-Spanish supplement El Amaneser, and the on-line correspondence circle Ladinokomunita Yahoo Group, it is concluded that the activity based on recalling of memories regarding the past Sephardic life as a part of the recent creative writing activities in Judeo-Spanish present that the Jewish language is still internalized and represents `we? in the eyes of the remaining speech community.It can be argued that through the cultivation of Judeo-Spanish on the ethnic communication platforms, Sephardic identities are strengthened and even reconstructed in some cases. It is concluded that the recent creative writing in the Jewish language is crucial both to preserve and archive the Sephardic cultural heritage embedded in the Jewish language for the next generations.