The application of Derrida's idea of mourning and deferral of meaning to Bronte's Shirley and villette
Derrida'nın yas ve anlam erteleme fikirlerini Bronte'nin Shirley ve Villette üzerinde uygulaması
  1. Tez No: 321202
  2. Yazar: SAMİNDOKHT RONAGHZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTİNEZ-CARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, Charlotte Brontë'nin olgun dönemine ait son iki önemli romanı: Shirley ve Villette'i Derrida'nın yaklaşımıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Derrida kavramlarının arasından, anlam erteleme ve matem kavramları bu tezin konusu olan romanları incelemek için seçilmiştir. Amaç, Derrida'nın felsefi fikirlerini araç olarak kullanarak, Brontë'nin metinlerinde bulunan keşfedilmemiş düşünceler, anlamlar ve duygularını açıklığa kavuşturmaktır. Shirley veVillette'de olan hikâyelerin ilerlemesi için ve karakterlerin hem kadın ve hem erkek olmak üzere, doğası için birçok yorum sergilenecektir. Bu işlem, anlamın sonsuz olarak ertelenmesini ve karakterlerin sevdiklerinin ebedî yokluğu için nasıl yas tuttuklarını gösterecektir. Tez sadece Brontë'nin kasıtlı anlamını ertelemeyle ilgili olmayıp, aynı zamanda bütün kelimeler ve kavramların anlamını ertelemekle ilgilidir, ki bunun sonucu olarak da anlama ulaşılmaz ve her zaman anlam eksik kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis will try to carry out a Derridean approach to Charlotte Brontë's two last, important, and mature novels: Shirley and Villette. From among all Derridean concepts, the idea of deferral of meaning and mourning are chosen to be investigated through close reading of the selected novels. The aim is to make clear the unexplored thoughts, meanings and feelings found in Brontë's texts, using Derrida's philosophical ideas as a tool. Many interpretations will be exposed for the progression of the stories in Shirley and Villette, and for the nature of the characters, both men and women. This process will demonstrate the endless deferral of meaning and the way the characters mourn for the eternal absence of those they love. The thesis is not just about the deferral of Brontë's intended meaning, but also about the deferral of the meanings of all words and concepts which ultimately make the meaning unattainable or always absent.