The investigation of the cultural presence in spot on 8 elt textbook published in Turkey: Teachers' and students' expectations versus real cultural load of the textbook
Türkiye?de basılan spot on 8 İngilizce ders kitabındaki kültürel varlığın incelemesi: Öğretmen ve oğrencilerin beklentileri ile ders kitabının gercek kültürel ağırlığının kıyaslaması
  1. Tez No: 321200
  2. Yazar: ALENA IRISKULOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE IŞIK GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın amacı Tükiye'de basılan Spot On 8 adlı İngilizce ders kitabında yer verilen okuma parçalarının ve diyalogların kültürel ağırlığını incelemek, öğretmenlerin ve öğrencilerin ELT ders kitaplarındaki hedef, yerel, ve diğer dünya kültürün mevcudiyeti hakkındaki görüşlerini ögrenmektir. Sonuçlar ders kitaplarındaki kültürel ağırlığın yetersiz olduğunu ve okuma parçalarında ve diyaloglarda kullanılan kültürel elemanların oranının önemli derecede düşük olduğunu göstermiştir. Öğretmenlerin ders kitabından nispeten hoşnut olmadığı görülmüş, öğrenciler ise ne yüksek memnuniyet ne de tatminsizlik göstermiştir. Bu sebepten dolayı ögretmenler ve ögrencilerin bakış açıları ile ders kitabının kültürel ağırlığı arasında ciddi uyumsuzluk mevcuttur. Ders kitabının okuma parçalarında hedef kültür baskın gelmektedir fakat öğretmenler yerel ve diğer dünya kültürlerini de aynı derecede önemli bulmaktadır. Öğrenciler ise yerel kültürün daha baskın olmasını tercih etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to investigate the cultural load of the reading texts of the Spot On 8 ELT textbook published in Turkey, and to find out the teachers? and students? perceptions concerning the presence of native, target and other world cultures in ELT textbooks. The results showed that the cultural load of the textbook was insufficient and that the percentage of cultural elements in the reading passages is significantly low. The teachers? satisfaction with the textbook appeared to be relatively low and students showed neither high level of satisfaction with their textbook nor dissatisfaction with it. Overall, there is a serious mismatch between teachers? and students? perceptions of culture and the real cultural load of the textbook. The target culture prevails in the reading texts although teachers considered native and other world cultures to be important as well, and students showed equally low interest in target and other world cultures giving the preference dominantly to their native culture.