Predictors of organizational socialization of English instructors at preparatory schools
Hazırlık okullarında görev yapan İngilizce okutmanlarının kurumsal sosyalleşmelerinin yordayıcıları
- Tez No: 321210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk üniversitelerinin Hazırlık Okullarında görev yapan okutmanların kuruma, bölüme ve işlerine sosyalleşmeleri ile çeşitli bireysel (akademik derece, öğretmenlik deneyimi, kurumda çalışma süresi, iş tatmini, kurumsal bağlılık, özyeterlik) ve kurumsal (üniversite tipi, eğitim, iş koşulları, bilgi paylaşımı) düzeydeki değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek idi.Haueter, Macan ve Winter (2003) tarafından geliştirilmiş olan `Yenigelen Sosyalleşme Ölçeği'nin Türkçe uyarlamasının geçerliği amacı ile dört üniversiteden toplam 224 okutmanın katıldığı bir pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışmada, açıklayıcı faktör analizinin söz konusu ölçeğe uyumlu sonuç vermemesine rağmen, esas çalışmada doğrulayıcı faktör analizi ölçekdeki yapıya orta derece uyumlu çıkmıştır.İlişkisel olarak tasarlanan bu çalışmaya Türkiye de dört şehirden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden bir şehirden olmak üzere, 16 devlet ve vakıf üniversitesinden kümeleme yöntemiyle seçilmiş toplam 737 okutman katılmıştır. Veri toplamak amacı ile, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve önceden geliştirilmiş ölçeklerden oluşan bir envanter kullanılmıştır. Envanterin birinci kısmında, eğitim, yaş, cinsiyet, iş deneyimi gibi demografik bilgiler içeren sorular bulunmaktadır. İkinci kısımdaki, iş ile ilgili eğitim ve iş koşullarına ilişkin sorular araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Envanterin üçüncü kısmında yordanan ve yordayıcı değişkenleri ölçen beş ayrı ölçek bulunmaktadır: Araştırmacılar tarfından Türkçe adaptasyonu yapılan üç boyutlu Kurumsal Toplusallaşma Ölçeği, Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından Türkçe adaptasyonu ve geçerlik çalışması yapılan üç boyutlu Öğretmen Özyeterlik Ölçeği, Wasti (1997) tarafından Türkçe adaptasyonu ve geçerlik çalışması yapılan üç boyutlu Kurumsal Bağlılık Ölçeği, Haser ve Kondakçı (2011) tarafından geliştirilen İş Tatmini ve Bilgi Paylaşımı Ölçekleri, kurumsal örgütleşmenin yordayıcılarını belirlemek amacı ile kullanılmıştır.Çalışmada veri analizi için betimsel ve yordamsal istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkçe adaptasyonu ilk kez yapılan Kurumsal Örgütselleşme Ölçeği için açıklayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Türkçe adaptasyonu ve geçerlik çalışmaları daha önceden yapılmış olan Öğretmen Özyeterlik, Kurumsal Bağlılık, İş tatmini ve Bilgi Paylaşımı ölçekleri için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Kurumsal Örgütselleşme ve yordayıcıları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile hiyearşik regresyon analizi yapılmıştır. Betimsel, yordamsal ve regresyon analizleri için PASW 18 programı ve doğrulayıcı faktör analizleri için AMOS 18 programı kullanılmıştır.Çalışmanın sonuçları, İngilizce okutmanların kuruma, bölüme ve görevlerine örgütselleşmeleri yordayan pek çok kurumsal ve bireysel düzeyde değişken olduğunu göstermiştir. Kurumsal değişkenler arasında bilgi paylaşımı ve mesleki eğitim en belirleyici olanlardır. Bireysel değişkenler arasında ise, iş tatmini, öğretim stratejilerine yönelik özyeterlik ve duygu bağlılığı en belirleyici olanlardır. Bu bağlamda, alandaki ilgili ve yetkililer, iş yerinde bilgi paylaşımı, iş tatmini ve mesleki eğitimi geliştirmek için gerekli koşulları sağlamalı, ve okutmanların öğretmen olarak özyeterliklerini, iş tatminini arttırmaları için olanak sunmalıdır ki, bunları takiben işe duygusal bağlılıkta artış gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between the socialization of English instructors at preparatory schools of Turkish universities at organization, department and task levels, and various individual (academic degree, teaching experience, length of employment at current work place, job satisfaction, commitment, and self-efficacy) and organizational (type of university, training, work conditions, knowledge sharing) variables.A pilot study with 225 instructors from four universities was conducted to confirm the validity of Haueter, Macan, and Winter?s (2003) Newcomer Socialization Questionnaire (NSQ) adapted into Turkish. Although the results of exploratory factor analysis in the pilot study did not reveal supportive results for the structures in NSQ, results of the confirmatory factor analysis indicated moderate fit for the structures in the scale.The main study was designed as a correlational study and the participants comprised of 737 English instructors working at 16 public and private universities selected from four cities in Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus via cluster sampling. In order to collect the data, an inventory consisting of three parts made up of self-developed and pre-developed scales was utilized. The first part consisted personal questions about education, age, gender and length of employment of the participants. The second part included questions about training and work conditions of the participants. The items related to training and work conditions were developed by the researchers. The third and final part of the inventory consisted of five separate scales for measuring both the predicted and predictor variables. Turkish adaptation of three-dimensional Organizational Socialization Scale, which was self-developed, and the Turkish version of three-dimensional Teachers? Sense of Efficacy Scale developed and validated by Çapa, Çakıroğlu, and Sarıkaya,(2005), three-dimensional Organizational Commitment Scale developed and validated by Wasti (1997), Job Satisfaction and Knowledge Sharing scales developed by Kondakçı and Haser (2011), all of which were pre-developed were utilized to measure the predictors of organizational socialization.Both descriptive and inferential statistics techniques were used for the data analysis. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis for the self-developed Organizational Socialization Scale, and confirmatory factor analyses for the pre-developed Teachers? Efficacy Scale, Organizational Commitment Scale, Job Satisfaction Scale and Knowledge Sharing Scale were conducted within the scope of this study. Hierarchical multiple regression analyses was carried out in order to investigate the relationship between organizational socialization and its predictors. Descriptive, inferential and multiple regression statistical analyses were performed by the software PASW Statistics 18 and the confirmatory factor analysis was performed by the software AMOS 18.The results of the main study revealed that socialization of English instructors to the organization, department, and task are significantly predicted by several organizational and individual variables. Among organizational variables knowledge sharing and training are the most significant ones; and among individual variables, job satisfaction, self-efficacy for instructional strategies, and affective commitment are the most significant ones. In this respect, the practitioners in the field should provide necessary conditions so as to promote and improve knowledge sharing, job satisfaction, appropriate training in the work place, as well as offering opportunities for instructors to improve their self-efficacy as a teacher and satisfaction with the job, which can lead to increase in affective commitment.