The possibility of financial crises in developing countries under flexible exchange rate regimes: A multidimensional approach
Dalgalı kur rejimi altındaki gelişmekte olan ülkelerde finansal kriz olasılığı: Çok boyutlu yaklaşım
  1. Tez No: 321211
  2. Yazar: MEHMET SELMAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Çok sayıda ekonomist ve politikacı 1980'lerden itibaren kalkınmakta olan ülkeleri vuran finansal krizlerin sebebi olarak sabit kur rejimlerini suçlamaktadırlar. Onlara göre özellikle 2000'li yıllarda yaygın şekilde uygulanan dalgalı kur rejimi ve yüksek miktarda uluslararası rezerv biriktirme politikaları gelişmekte olan ülkelerin 2000'li yıllarda ciddi krizler yaşamasını engellemiştir. Bize göre bu çıkarım bir derece yanıltıcıdır. Dalgalı kur rejimleriyle birlikte uygulanan yüksek rezerv politikası krizleri engellemekte çok olağanüstü rollere sahip değildir. Gelişmekte olan ülkelerin 2001-2008 yılları arasındaki sakin ve krizsiz döneminin esas sebebi bu ülkelerin bu yıllarda ciddi manada finansal şoklar yaşamamış olmalarıdır. Güçlü ve güvenli gelişmiş ülkeler manasına gelen güvenli limanların varlığında, dalgalı kur ve yüksek rezerv politikaları gelişmekte olan ülkelerin ciddi şoklar yaşamasına engel olamazlar. Bununla birlikte, global finansal krizde güvenli limanların yokluğu ve kalkınmış ülkelerdeki çok düşük faiz oranları, krizin gelişmekte olan ülkelere çok ciddi baskılar yapmasını engellemiştir. Fakat eğer kalkınmış ülkeler güvenli liman rollerini tekrar kazanırlarsa, gelişmekte olan ülkeler yeni finansal şoklarla karşılaşabilirler. Bu bağlamda gelişmekte olan ülkeler yeni dönemde ciddi krizler yaşayabilirler. Bu tezde, bu olası krizlerin hangi koşullarda olabileceğini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Many economists and politicians have blamed fixed exchange rate regimes for several crises taking place in developing countries after the 1980s. According to them, since the beginning of the 2000s, widespread implementation of flexible exchange rate regimes and high international reserves have prevented developing countries from experiencing similar catastrophic experiences. This interpretation seems to be misleading. We believe that even flexible exchange rate regimes with high international reserves do not have a magic to prevent a financial crisis. Although flexible exchange rate regimes and high international reserves might have played some positive roles in the relatively calm period of 2001-2008; the main reason behind the calmness of this period is the fact that developing countries did not face a strong financial shock during this period. In the presence of ?safe havens?, which implies existence of safe developed countries for financial capital to move into, flexible exchange rate regimes and the accumulated large reserves may not be adequate when a wave of financial shocks, as in the form of sudden stops and capital reversals, hit developing countries. Indeed, the absence of safe heavens and very low yields in developed countries eased the pressure on developing countries during the recent financial crisis of 2008-2009. If developed economies get their safe haven status back, developing countries might face new financial shocks. In this sense developing countries would experience new financial crises in this new period. We will elaborate on the possible conditions of these prospective financial crises in this thesis.