Müller-Rusch metodu ve bu anlayışla hazırlanmış Türk ezgilerinin 7?11 yaş grubu çocuklarının keman çalma becerilerine etkileri
Müller- Rusch method and prepared in this manner Turkish melodies effects of violin playing skills of the children aged 7-11
  1. Tez No: 321215
  2. Yazar: SONAT COŞKUNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, 7?11 yaş grubu özengen keman eğitimi alan çocuklarda başlangıç seviyesinde Türk ezgilerinin kullanılabilirliği üzerine bir fikir yürütülmüş ve buna istinaden uluslararası keman metotlarından olan Müller ? Rusch keman metodu yöntemi kullanılarak, deney ve kontrol grupları oluşturulmuş ve Türk ezgilerinin küçük yaş keman eğitiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deney grubuna araştırmacının seçip kemana adapte ettiği Türk ezgileri materyalleri, kontrol grubuna ise Müller ? Rusch keman metodu materyalleri kullanılarak 12 haftalık bir süreçte eğitim verilmiştir.Araştırma grubu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Vakıf İlköğretim okulunda eğitim alan 7?11 yaş grubu çocuklardan seçilmiştir. Kontrol Gruplu Son-Test Deney Deseni kullanılarak yapılan araştırmada veriler deney ve kontrol gruplarına göre iki şekilde sınıflandırılmıştır. Gözlemlenen her davranışa ait veri, deney ve kontrol grubuna göre iki gruba ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre öneriler geliştirilmiştir.Araştırmanın sonucunda Türk ezgileri materyallerinin Muller ? Rusch keman metodundaki materyallere eşdeğer olduğu ve bu tür bir eğitimde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted on children who have been receiving violin training from 7 to 11 year olds to carry out the availability of Turkish melodies and using the Müller-Rusch String method on experimental and control groups in accordance with this study. The experimental group was adapted to Turkish melody materials by the researcher whereas the Müller-Rusch String method materials was used on the control group for a 12 week period.The research group was chosen from the Ondokuz Mayıs University Vakıf Elementary School from 7 to 11 year olds. By using the Control Group Post Test Test Pattern the experimental and control group was categorized into two groups. Every data that was recorded from an action, was recorded into two groups experimental and control groups. Recommendations are based on researchs results.At the end of the experiment it was presented that both Turkish melody materials and Müller-Rusch String method materials availability were demonstrated to be equivalent.