İlköğretim 8.sınıf öğrencilerinin çoklu zeka durumları ve yöneltme öneri formu uygulamalarında karşılaşılan sorunlar
The multiple intellince situations of 8th grade in primary school and the encountered problems in routing suggestion form applications
- Tez No: 321218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Türkiye'de 2003-2004 eğitim-öğretim yılında İlköğretim okullarında uygulanmaya başlanan Yöneltme çalışmaları önemli bir yere sahiptir. Yöneltme Yönergesi uygulaması ülkemizde ilköğretim okullarında öğrenim gören öğrencilere uygulanmakta olan planlı ve sistemli yöneltme hizmetidir. Altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda öğrencilerin dersine giren branş öğretmenleri tarafından elektronik ortamda doldurulan gözlem raporları sınıf rehber öğretmenine verilmektedir. Sınıf rehber öğretmeni öğrencilerin ve velilerin de görüşünü alarak raporları dosyalamaktadır. Bu raporlar sekizinci sınıf sonunda sınıf rehber öğretmeni tarafından yönelme öneri kuruluna sunulur. Yöneltme öneri kurulu üç yıllık gözlem raporlarına, veli ve öğrenci görüşlerine dayanarak Yöneltme Öneri Formu hazırlanmaktadır. Bu forma göre öğrenci akademik, meslekî ve teknik veya güzel sanatlar eğitim programlarından birine yönlendirilmektedir. Hazırlanan yöneltme öneri formu, öğrenci ilköğretim okulundan mezun olurken diploma ile birlikte verilmektedir. Gözlem raporlarındaki sekiz farklı zeka alanı Nöropsikolog Gardner'in çoklu zeka kuramı ile benzerlik gösterdiği söylenebilir. Bu çalışmanın amacı, sekizinci sınıf öğrencilerinin hangi baskın zeka alanlarının gelişmiş olduğunutanıma durumu ve ilköğretim ikinci kademede uygulanan yönlendirme çalışmalarında karşılaşılan sorunları ortaya çıkarmaktır. Araştırmada öğrencinin baskın zeka alanını tanıma sürecinde sekizinci sınıflarda bulunan öğrencilere uygulanan ?Çoklu Zekâ Alanlarında Kendini Değerlendirme Ölçeği? ile yöneltme öneri kurulunda bulunan öğretmenler tarafından hazırlanan ?Yöneltme Öneri Formu? arasında anlamlı fark bulunup bulunmadığına bakılmıştır. Ayrıca bu araştırmada, öğrencilerin ilgi, yetenek, kişilik özellikleri, akademik başarısı, katıldığı sosyal ve kültürel etkinliklerine yer verilerek hazırlanan Yöneltme yönergesi uygulamaları sırasında karşılaşılan sorunları belirlemek amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, Konya İlinin Beyşehir İlçe merkezinde bulunan 10 ilköğretim okulundaki 18 okul yöneticisi, 105 branş öğretmeni, 7 okul rehber öğretmeni ve 204 8.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Uygulanan 2 ayrı ölçekten toplam 334'ü geri dönmüştür. Veri çözümlemeleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotları (Sayı, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the Routing Work that is first implemented in primary schools in the 2003-2004 Academic Year has an important place. The implementation of the Routing Directive is a planned and systematic orientation service for the students that major in the primary schools in our country. Observation Reports that are filled out electronically by the branch teachers who give lessons to the students in the sixth, seventh and eighth grades are given to the class guidance teacher. The class guidance teacher files the reports by taking the views of the students and the families. These reports are submitted to the Routing Suggestion Committe by the class guidance teacher at the end of the eighth class. The Routing Suggestion Committe prepares a Routing Suggestion Form with the help of three-year observation reports and the views of the families and the students. According to this form, the student is directed to one of the academic, vacational and thecnical or fine arts education programmes. The Routing Suggestion Form that was prepared is given with the diploma while the student graduates from the primary school. It can be said that eight different intelligence areas have similarities with the theory of Multiple Intelligence by Neurophyschologist Gardner. The purpose of this study is to recognize which dominant intelligence areas are improved by the eighth grade students and reveal the problems that are encountered in the routing work that is implemented in the second part of the primary schools. In the research, it is compared if there is a significant difference between the ?Self-Assessment Criterion in the Multiple Intelligence Areas? that is implemented to the eighth grade students in the recognition process of student?s dominant intelligence area and the ?Routing Suggestion Form? that is prepared by the teachers who are in the Routing Suggestion Committe. Besides, in this research, it is aimed to determine the problems that are encountered during the implementations of Routing Directive which is prepared including the students? interests, abilities, personality traits, academis success and social and cultural activities they attend.The participants of this research group consist of 18 school principals and 105 subject (branch) teachers, 7 school guidance counselors and 204 8th grade students in 10 primary schools in the province of Konya in central Beyşehir District. Total 334 questionnaires were returned. Data analysis was done by using the programme SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0. In the data analysis descriptive statistical methods (number, percentage, mean average, standard deviation) were used.