The effects of different types of reading contexts on vocabulary gain, use and retention
Farklı okuma bağlamlarının kelime kazanımına, kullanımına ve kalıcılığına etkisi
  1. Tez No: 321227
  2. Yazar: HATİCE OKYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ABDULHAMİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı kelime kazanım, kullanım ve hatırlama düzeyine, hedef kelimelere farklı bağlam içinde karşılaşmanın mı yoksa kelimeleri sadece tek bağlamda görüp daha sonra onları bağlam dışında kelime listeleri halinde tekrar etmenin mi daha etkili olup olmayacağını araştırmaktır.Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden 55 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın verileri deney ve kontrol grubundan elde edilmiştir. Çalışmada kullanılmak üzere 58 adet hedef kelime seçilmiştir ve her iki grup da aynı kelimeleri öğrenmiştir. Deney grubu hedef kelimelere farklı bağlamlarda karşılaşmıştır. Kontrol grubu ise hedef kelimelere sadece bir bağlamda karşılaşmış ve daha sonra bu kelimeleri bağlam dışında liste halinde tekrar etmişlerdir. Çalışmanın uygulama kısmı 5 haftayı, toplam süresi ise 9 haftayı kapsamıştır.Bu deneysel çalışmada her iki grubun da kelime kazanım ve kalıcılık düzeyini ölçmek için ön test, son test ve gecikmeli test kullanılmıştır. Ayrıca, çalışmanın öğrencilerin kelime kullanım düzeylerine olan etkisini anlamak için yazma aktivitesi yaptırılmıştır. Analiz sonuçları kelimelere farklı bağlamlarda karşılaşmanın kelime kazanımı, kullanımı, kalıcılığı için daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether exposure to the target words in different types of reading contexts would have more positive effects on students' vocabulary gain, use and retention than repeating them in lists as isolated elements after exposure to them only in a single reading context.The subjects were 55 Mechanical Engineering students from Selçuk University Seydişehir Ahmet Cengiz Engineering Faculty. This current study gathered its data from two classes formed as a control and an experimental group. There were 58 target words to be used in the study and both group learnt the same target words. The treatment group encountered the target words in different types of reading contexts. On the other hand, the control group learnt the target words in a single reading context and then they repeated them in word lists out of context. The implementation period was completed in 5 weeks and the total duration of the research covered 9 weeks.This experimental study consisted of a pre-test, a post-test and a delayed post-test which were designed to measure vocabulary gain and retention level of both groups. This study also included a guided writing task to find out the effects of the treatment on students' vocabulary use as students were expected to write short paragraphs with the given target words. The analysis of the test results and writing tasks indicated that exposure to vocabulary in variety of contexts produced better results for vocabulary gain, use and retention.