Economic impacts of free zones in Turkey: A questionnaire study conducted with firms operating in Turkish free zones regarding the perception of the firms on the success of free zones
Türkiye?deki serbest bölgelerin ekonomik etkileri: Serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmaların serbest bölgelerin başarı düzeyi algılarının belirlenmesine yönelik olarak yürütülen bir anket çalışması
  1. Tez No: 321251
  2. Yazar: MEHMET EMİN KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SOYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de 24 Ocak 1980 Kararları'ndan sonra ticaret rejiminde ortaya çıkan liberalleşme eğilimleri ile birlikte, Türkiye ihracat odaklı ticaret stratejileri izlemeye başlamıştır. Bahse konu ticaret politikasının bir parçası olarak, Serbest Bölgeler Kanunu 1985 yılında Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Mezkûr Kanun ile Serbest Bölgelerin amaçları ?ihracata dönük üretimi ve yatırımı teşvik etmek, yurtdışı yatırımları ve teknoloji girişini hızlandırmak, firmaları ihracata yönlendirmek ve uluslararası ticareti geliştirmek? olarak tanımlanmıştır.Bu çerçevede, bu çalışmanın amacı, serbest bölgelerin ekonomik etkilerinin araştırılması ve serbest bölgelerin kuruluş amaçlarını ne ölçüde gerçekleştirebildiğine ilişkin olarak bölgede faaliyet gösteren firmaların algısının ölçülmesidir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the trade regime has been liberalized to some extent after Resolutions of 24 January 1980, and Turkey started to implement export-led trade strategies. As a part of these policy instruments, the Free Zones Law was published in the Official Gazette in 1985. Following various amendments in the Law, objectives of free zones have been defined as ?promoting export-oriented investment and production, accelerating the entry of foreign investment and technology, directing enterprises to export and improving international trade?.Within this context, the purpose of this study is to explore the economic impacts of free zones and analyze the free zone firms? perceptions on the success of free zones by assessing to what extent the establishment objectives of the free zones in Turkey have been realized.