The impact of perceptions of ethical work climates and organizational justice on workplace deviance
Etik iş iklimleri ve örgütsel adalet algısının işyerinde sapkın davranışlar üzerindeki etkisi
- Tez No: 321252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA F. AŞCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma etik iş iklimlerinin (önemseme, yasa ve kodlar, kurallar, araçsallık ve bağımsızlık iklimleri) ve örgütsel adalet algısının (dağıtımsal, işlemsel, etkileşimsel adalet algısı) işyerleri ve çalışanlar için ekonomik, sosyal ve psikolojik yönden oldukça maliyetli bir problem oluşturan işyerinde sapkın davranışlar (kişilere yönelik ve örgüte yönelik sapkın davranışlar) üzerindeki etkisini incelemektedir.Çalışmanın sonuçları bir kamu kurumunda çalışan 219 kişiden toplanan nicel bir anket çalışmasına dayanmaktadır. Demografik değişkenlerin önemli etkisi kontrol edildikten sonra elde edilen sonuçlar, sadece işlemsel adaletin örgüte yönelik sapkın davranışlar üzerinde negatif bit etkisinin olduğunu göstermiştir. Dağıtımsal ve etkileşimsel adaletin ise ne kişilere ne de örgüte yönelik sapkın davranışları tahmin edebilme kapasitesinin bulunduğu tespit edilmiştir.Etik iş iklimleri arasında sadece önemseme ikliminin örgüte yönelik sapkın davranışları öngörmede yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Diğer etik iş iklimi türlerinin ise ne kişilere ne de örgüte yönelik sapkın davranışlar ile ilişkilerinin bulunduğu görülmüştür. Ayrıca sonuçlar, etik iş ikliminin örgüte yönelik sapkın davranışları, kişilere yönelik sapkın davranışlardan daha iyi öngörebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study analyzes the impact of ethical work climates (caring, law and code, rules, instrumental and independence climates) and perceptions of organizational justice (distributive, procedural and interactional justice) on workplace deviance (organizational and interpersonal deviance) which is associated with huge financial, social and psychological costs for the organizations and organizational members.The findings of the research are based on a quantitative survey conducted among 219 employees in a public organization. The results obtained after controlling the significant effect of demographic variables revealed that it was only the perceptions of procedural justice that had a significant negative impact on organizational deviance. Distributive and interactional justice predicted neither interpersonal nor organizational deviance.Among the ethical work climates, caring climate was found to be the only ethical climate type that predicted organizational deviance. The remaining types of ethical work climates had significant relationships with neither one of the interpersonal or organizational deviance. Results also showed that ethical work climate was a better predictor of organizational deviance than interpersonal deviance.