The Nagorno Karabakh conflict and its impact on the relations between Azerbaijan and Turkey
Karabağ sorunu ve bu sorunun Azerbaycan - Türkiye ilişkileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 321258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Karabağ sorunun Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerindeki rolünü incelemektedir. Bölgedeki en uzun süren etnik ve bölgesel sorunlardan biri olan Karabağ sorunu, Azerbaycan'ın dış politikasında en temel unsur olmaya devam etmektedir. Bu anlamda, Azerbaycan'ın NATO, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın yanısıra, Türkiye ile ilşkileri, Karabağ sorununun akademik bir çalışma sonucu daha iyi anlaşılacaktır.Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinde enerji ve ekonomi konularının karşısında, Karabağ sorununun daha az önemli hale geldiğini savunan bazı akademisyenlerin görüşlerinin aksine, bu tez Karabağ sorununun Azerbaycan ve Türkiye ilşkilerinde hala merkeziyetini koruduğunu savunmaktadır.Tez, giriş ve sonuç dahil olmak üzere beş bölümdür. Bölüm iki Karabağ sorununun Elçibey dönemi esnasındaki oluşumunu incelerken, bölüm üç ve bölüm dört sırasıyla Haydar Aliyev ve İlham Aliyev döneminde bu sorunun Azerbaycan'ın Türkiye ile ilşkilerine etkisini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to examine the relations between Azerbaijan and Turkey in terms of the role that the Nagorno Karabakh conflict plays in this relationship. The Nagorno Karabakh conflict, which is one of the long-lasting ethno-territorial conflicts in the region, continues to be the major issue-area for Azerbaijan?s foreign policy. In this respect, Azerbaijan?s relations with Turkey, as well as NATO, the United States and Russia could be understood better through an academic study of the Nagorno Karabakh conflict.Contrary to the views of some scholars who claim that the Nagorno Karabakh conflict has become relatively less important vis-à-vis the economic and energy issues in the relations between Azerbaijan and Turkey, this thesis argues that the Nagorno Karabakh conflict still maintains its centrality in the relations between Azerbaijan and Turkey.The thesis has five chapters, including introduction and conclusion chapters: Chapter Two explores the evolution of the Nagorno Karabakh conflict during the Elchibey period, while the Chapter Three and Chapter Four discuss the impact of this conflict on Azerbaijan?s relations with Turkey under Heidar and Ilham Aliyev periods respectively.