Challenges to the South Caucasus policy of the EU:The case study of the Nagorno Karabakh Conflict
Avrupa Birliğinin Güney Kafkasya politikasında karşılaştığı zorluklar: Dağlık Karabağ Krizi örneği
  1. Tez No: 271066
  2. Yazar: BANU TURALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Soğuk Savaşın sona ermesi ile Güney Kafkasya tüm dikkatleri tekrar üzerine çekti. Zengin yer altı kaynakları bu coğrafyayı bölgesel ve küresel aktörlerin rekabet sahasına çevirdi. Avrupa Birliği de bu rekabette yerini almak isteyen aktörlerden biri oldu. Soğuk Savaş sonrasında ortaya çıkan güvenlik endişelerini öne sürerek, bölgeyi yeniden şekillendirmek adına bu coğrafyada yer alan devletlerle ilşkilerini derinleştirdi. Ancak Avrupa Birliğinin bölgeye uygulayacağı politikalar önünde en büyük engeli bölgesel krizler oluşturuyordu. Krizlerin başka tipte güvenlik tehditlerine ve risklerine yol açacağı gerçeğine inanan Avrupa Birliği bu krizlerin çözümüne kendi sivil metodları ile katkıda bulunmaya karar verdi. Bu tez, Dağlık Karabağ örneğini ele alarak Avrupa Birliğinin kriz çözme politikasının başarılı olup olmadığını incelemiş, bölgesel ve küresel aktörlerin bölgenin siyasi atmosferine, krizlere, Avrupa Birliği'nin Güney Kafkasya politikasına ve sivil kriz çözme metodlarına olan etkisini kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
The end of the cold war transformed the South Caucasus in to an interest area. The rich resources made the South Caucasus a zone of competition, and both the global actors and the regional actors turned their attention to that geography. The EU was one of the actors that participated in this competition. The EU by putting forward its security concerns, enhanced its relations with the states of the region, in order to reshape the post cold war period. The biggest threat in front of the EU, was the regional crisis. Due to the fact that the regional crisis triggerred other security risks and the threats, the EU decided to contribute to the resolution of the regional crisis, by employing its civilian methods. This thesis aimed to explore, to what extent the EU would be successful in treating the regional crisis, by presenting the case study of the Nagorno Karabakh. This thesis, proved the regional and the global actor impact on the political atmosphere of the region, the conflict resolution, the EU's South Caucasus policy, and on its civilian crisis resolution methods.