The Nagorno-Karabakh conflict and the Armenian foreign policy:1988-2007
Dağlık Karabağ sorunu ve Ermenistan'ın dış politikası: 1988-2007
  1. Tez No: 217989
  2. Yazar: ESİL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Dağlık-Karabağ sorununun Ermenistan'ın dış politikasına etkisini incelemektedir. Ermenistan'ın diğer ülkelerle ilişkilerinin bu sorun kapsamında şekillendiği söylenebilir. Dağlık-Karabağ sorunu yüzünden Ermenistan'ın dış politikası, bağımsız olmak istemesine rağmen, Rusya'ya, Rusya, Fransa ve ABD'deki diasporaya bağımlı olmuştur. Levon Ter-Petrossian ve Robert Kocharian farklı politikalar izlemelerine rağmen, Dağlık-Karabağ sorunu yüzünden benzer davranışlar içinde olmuşlardir.Bu tez, altı bölümden oluşmaktadir. İlk bölüm giriş kısım olup ikinci bölüm, Dağlık Karabağ sorununun tarihçesini incelemektedir. Üçüncü bölümde Levon Ter-Petrossian yönetimindeki Ermenistan dış politikası incelenmiştir. Dördüncü bölüm, Robert Koçaryan'ın dış politikasını incelerken beşinci bölümde ise Ter-Petrossian ve Koçaryan'ın dış politikaları karşılaştırılmaktadır. Altıcı bölüm ise sonuç kısmıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of the Nagorno-Karabakh conflict on the foreign policy of Armenia. It could be claimed that Armenia?s relations with the other countries have been shaped by the Nagorno-Karabakh problem. The thesis demonstrates that because of this conflict, Armenian foreign policy has become more dependent on Russia and the Armenian diaspora in Russia, France and the United States despite its desire to be an independent state. Although Levon Ter-Petrossian and Robert Kocharian have advocated different foreign policies, their actions have been similar due to the impact of the Nagorno-Karabakh conflict.The thesis has six main chapters. The first chapter is the introduction. The second chapter explores history of the Nagorno-Karabakh conflict. In the third chapter the Armenian foreign policy under Levon Ter-Petrossian is examined. The fourth chapter discusses the foreign policy of Robert Kocharian. In the fifth chapter the foreign policies of the Ter-Petrossian and Kocharian are compared. The sixth chapter is the conclusion.