The genesis of early state formation in the aegean prehistoric cultures: Liman Tepe and Bakla tepe as a case study
Ege prehistorik kültürlerinde erken şeflik sistemi'nin doğuşu: Liman tepe ve Bakla tepe örnek çalışması
  1. Tez No: 321262
  2. Yazar: PINAR DURĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Izmir Bölgesi Batı Anadolu sahil bölgesinin tam ortasındadır ve Anadolu ile Batı bölgeleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Bölge derin vadilerle Orta Anadolu'ya, limanlar sayesinde de Batı Anadolu'ya bağlanmaktadır.Mimari ve bu mimari kalıntıların içinde ve çevresinde ele geçen çeşitli buluntular (seramik ve metal buluntular gibi) sayesinde kentleşmenin ortaya çıkması ile ilgili bilgileri sağlamakta. Savunma duvarları ve bastiyonlar sözkonusu toplumların politik sorunlar ile ilişkili olarak kendilerini koruma amacı ile yaptıklarını göstermektedir. Bu tez çalışması ile Liman Tepe ve Bakla Tepe örnekleri üzerinden Geç Kalkolitikten Erken Tunç Çağı'na geçiş süresinde mimarideki değişimin anlaşılması amaçlanmıştır.Mimari yapılanmalardaki farklılıklar göz önüne alındığında Ege Bölgesi'nde iki farklı yerleşim şekli tespit edilmiştir. Bunlardan ilki olan Liman Tepe güçlü ekonomisi ile merkezi yönetim sistemi bulunan ilk kentlileşmiş toplum özelliği gösterirken; Bakla Tepe, büyük kentsel merkezlerle ilişkili, nispeten zenginleşmiş köy veya küçük kent topluluğunu temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Izmir Region is located in the heart of the Western Anatolian coastline and forms a natural bridge between the Anatolian mainland and the Western Aegean. The region is connected to Central Anatolia through deep valleys and is linked to the Aegean Sea via many harbor sites along the coast.The architectural features and the other remains (such as pottery, metal objects etc.) found in and around those architectural context can provide the information about the genesis of the urbanization. With reference to the fortifications and bastions may show us that societies in question are concerned with some political problems. This study aims to understand how the scale of architecture changed from the Late Chalcolithic to the Early Bronze Age in the comperative basis of Aegean context particularly in Bakla Tepe and Liman Tepe.On the basis of architectural differences, two distinct community types may be postulated for Early Bronze Age sites in the Aegean. The fortified coastal site of Liman Tepe is an example of a centrally administrated early urban community with a strong economy. Bakla Tepe represents an affluent inland village or small town community interacting with large centers.