Monetary policy operating framework for financial and price stability: The case of Turkey
Finansal ve fiyat istikrarı için para politikası operasyonel çerçevesi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 321266
  2. Yazar: ALİ ÇUFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma, destektekleyici para politikası, makro ihtiyati ve sermaye kontrolü araçlarının, fiyat istikrarını da gözeten esnek enflasyon hedeflemesi çerçevesinde para politikasının etkinliğini artırıp artıramayacağını incelemiştir. Çalışma, makro ihtiyati araçlar ve sermaye hareketleri dahil olmak üzere, etkin bir para politikası operasyonel çerçevesini açıklamış, Türkiye'deki merkez bankacılığının gelişimini, ekonomik dengesizlikleri ve finansal sistemin yapısını ve zorunlu karşılık sisteminin aktif kullanımının kredi ve mevduat faiz oranları üzerindeki etkilerini incelemiş, ve Türkiye'nin ekonomik ve finansal yapıları ile uyumlu kalibre edilmiş bir Yeni-Keynesçi açık ekonomi Dinamik Stokastik Genel Denge modeli aracılığı ile makro ihtiyati ve sermaye kontolü araçlarının sosyal refah üzerindeki olası sonuçları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates whether the supplementary monetary policy, macro prudential and capital control tools can improve the efficiency of the monetary policy under the flexible inflation targeting strategy which also considers the financial stability. The thesis describes the basics of an efficient monetary policy operating framework including the monetary and macro prudential tools, and analyses the evolution of the central banking, economic imbalances and the structure of the financial system in Turkey and the impacts of the active use of the required reserve system on the loan and deposit markets in Turkish case, and search for the welfare implications of the capital control and macro prudential tools through a calibrated New-Keynesian small open economy Dynamic Stochastic General Equilibrium model which is consistent with the main economic and financial structure of Turkey.